Mustafa Verşan Hocam Merhaba,
Hocam demem akademik unvanlarınızdan dolayı değil, ODTÜ’nün en kadim geleneği olan, herkesin herkesten öğrenebileceğini, öğrenmesi gerektiğini ifade eden o kadim sözcükten dolayı.


Oturmakta olduğunuz koltuk çok değerli ama diploma törenini yasaklayan genelgenizde belirttiğiniz ODTÜ gelenekleri koltukların değil insanların önemine bağlı sanıyorum. O koltukta sizden önce görev yapanlar arasında Kemal Kurdaş, Seha Meray, Erdal İnönü, Nuri Saryal, Mehmet Gıcıman, Ömer Saatçioğlu, İsmet Ordemir, Şefik Erensü gibi çok değerli isimler vardı.
Bu isimlerin ortak özelliği bütün eleştirilere, en sert protestolara hatta dönemlerinin sert siyasal çatışmalarına rağmen üniversite kavramını sonuna kadar savunmalarıydı. Sadece onlar değil Rüştü Yüce, Uğur Ersoy, Yakup Kepenek, Cahit Arf gibi rektör olmayan isimler de üniversite kavramını ve bunun geleneklerini en zor koşullarda ödünsüz savundular. Siyasi görüşleri çok farklı olan bu hocalarımızı saygıyla anarken, bir ODTÜ rektörünün mutlaka okumuş olduğuna inandığım iki yazıyı referans vermek istiyorum. Prof. Dr. Uğur Ersoy’un yazılarında Prof. Dr. Cahit Arf’ın sıkıyönetim komutanına söylediklerini ve Em. General Şefik Erensü’nün okula asker sokulmasıyla ilgili cevabını mutlaka okuyun lütfen. Bir üniversitenin nasıl olması gerektiğini anlamak açısından çok öğreticidir. Umarım okur ve ODTÜ geleneklerinin ne olduğunu bir kez daha düşünme fırsatı bulursunuz.
Hocam,
Rektörlük koltuğunda oturanlar arasında adı saygı veya sevgiyle anılmayan isim sayısı ikiyi geçmez. Birincisi Hasan Tan’dır, diğer isim olarak Tarık Somer’in adı anılabilir. Gerçekleştirdiğiniz uygulamalar ile siz bunlara üçüncü bir isim olarak, bence Hasan Tan’ı takiben ikinci sırada ekleniyorsunuz. Açıkçası üzücü bir durum. ODTÜ’nün en çok protesto edilen rektörü Kemal Kurdaş hayatının son yıllarında mezun derneklerinin her toplantısında onurla ve saygı görerek yer alıyordu. Bir düşünün, siz on yıl sonra bunu yapabilecek misiniz?
Unutmayın Hocam; Hasan Tan’ı bugün rektör olarak atayanlar bile hatırlamıyorlar ama Cahit Arf, Tosun Terzioğlu, Nuri Saryal, Mehmet Gıcıman, Ilgaz Alyanak vb. isimler herkesin aklında. Karar sizin…
https://www.haberhurriyeti.com/haber/6133714/bogazici-atamasi-ve-odtu-iki-rektorden-dersler#
https://www.habervesaire.com/basbakan-odtu-rektoru-gorusmesi-ve-cahit-arf/

Ahmet Asena
Hasan Tan’ın ODTÜ’ye rektör olarak atanması ve ardından gelişen direnişin öncü isimlerinden biri olan Ahmet Asena, 1954 yılında İstanbul’da doğdu. ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Asena, öğrencilik yıllarında ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi (ODTÜ ÖTK) başkanlığı yaptı.Yeşil Sol Parti MYK üyesi

Bir Cevap Yazın