Haberler

Hasta mahpus Fırat Nebioğlu’nun yaşamı tehlikede

Böbrek yetmezliği hastalığı olan mahpus Fırat Nebioğlu’nun hapishanede görme ve duyma yetisini kaybetmeyle yüz yüze kaldığını belirten ağabeyi Emrah Nebioğlu, kardeşinin serbest bırakılmasını istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Batman T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan böbrek yetmezliği hastası olan ve görme ile duyma yetisini kaybetmekle karşı karşıya kalan hasta tutsak Fırat Nebioğlu (24), 6 yıldır hapishanede kalıyor. 2015’te 11 yıl 7 ay hapis cezası alan Nebioğlu, Batman, Gümüşhane ve Elazığ cezaevlerine sevk edilmesinin ardından son olarak 1 yıldır Batman T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishanesi’nde kalıyor.

Abisi durumunu aktardı

Nebioğlu’nun yaşadığı sorunlara ilişkin konuşan ağabeyi Emrah Nebioğlu,  kardeşinin hastalığının hapishane koşullarına tedavi edilemeyeceğini belirterek, serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Kardeşinin birçok hastalığının olduğunu ve görme ve işitme yetisini kaybetmekle karşı karşıya olduğunu dile getiren Nebioğlu, “Cezaevine girmeden önce görme ve duyma açısında az bir seviyede sıkıntı yaşıyordu. Cezaevine girdikten sonra görme ve işitme sorunları arttı. Telefon ile görüşme yaptığımızda ses çok az gidiyor. Yüksek ses ile konuştuğumuzda ancak bizi duyabiliyor” dedi.

Yaşamı tehlikede

Kardeşinin hastalığından kaynaklı hapishanede kalamaz bir durumda olduğunu belirten Nebioğlu, “Böbrek yetmezliği hastalığı cezaevinde tedavi olma şansı yok. Dışarda tedavi olması onun için daha iyi olur. Cezaevinde daha fazla kalması durumunda böbreklerin tamamen iflas edebilir. Bu durumda diyalize girmesi gerek. Diyalize giren bir hastanın yaşama şansı da çok az” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir