Haberler

Havuz medyasının ‘bomba’ haberi elinde patladı!

Siirt merkez, Baykan ve Kurtalan belediyeleri eşbaşkanları hakkında hazırlanan iddianamede, hükümet medyasının servis ettiği “Evinde ele geçirilen ajandada bomba yapım talimatı çıktı” iddiasına dair tek bir satır yer almadı.

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez ile Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Baran Akgül, 15 Mayıs 2020’de gözaltına alındıktan sonra görevden alınarak, yerlerine kayyım atandı.

Eşbaşkanlar “ev hapsi” şartıyla serbest bırakılırken, aradan geçen sürede dosyaya bakan 7 savcı değişti.

En son dosyaya bakan savcı, eşbaşkanlar hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırladı.

İddianameyi kabul eden Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, eşbaşkanların ilk duruşması için 12 Mayıs 2022’ye gün verdi. Belediye eşbaşkanları hakkındaki “ev hapsi” kararına yapılan itiraz ise reddedildi.

Suçlamalar: İşe alım, taziye evi, eşbaşkanlık…

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre 120 sayfadan oluşan iddianamede, daha önce birçok mahkemede suç sayılmayan eşbaşkanlık sistemi, sanal medya paylaşımları, işçi alımları, taziye evlerinin kullanımı suçlama konusu yapıldı. İddianamede, bayramlarda bilboardlara asılan mesajda yer alan “Eşbaşkanlar” kısmı suç delili sayıldı.

İddianamede, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık’a 205 kişinin işe alınması suçlaması yöneltildi. Söz konusu kişilerin “örgütle bağlantısı” olduğu iddia edildi. Ancak, bu kişiler “güvenlik soruşturması” üzerine işe alınmıştı. Kayyım ataması sonrası bu kişilerden 30’u işten çıkarılmış, birçoğu açtığı davaları kazanmış ve yeniden işe dönmüştü.

‘Bomba’ iddiası yok

Hükümet yanlısı medya tarafından Kurtalan Belediye Eşbaşkanı Baran Akgül hakkında ortaya attığı “Evinde ele geçirilen ajandada bomba yapım talimatı çıktı” iddiası ise iddianamenin tek bir yerinde yer almadı. Söz konusu iddia, yaklaşık 2 yıldır hükümet yanlısı medyanın gündeminde.

Suç duyurusuna takipsizlik

Belediye Eş Başkanı Akgül’ün avukatlarından Şakir Demir, müvekkilleri hakkında basına şema servis eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını anımsattı.

Suç duyurusunun takipsizlikle sonuçlandığını ve bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdıklarını aktaran avukat Demir, söz konusu iddiaların halen AKP’ye yakın medya tarafından kullanıldığına dikkati çekti.

Demir, “Bunlar halen suç işlemeye devam ediyor. Onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Polisler tarafından eve getirilen, sonra da basına servis edilen bir krokiyi 2 yıl boyunca kullandılar. Hem Akgül hem de belediyeyi bunun üzerinden vurmaya çalıştılar. Ancak 120 sayfalık iddianamede buna dair tek bir kelime yok. Akgül sadece sanal medya paylaşımları için yargılanıyor” diye konuştu.

İşçi alımı suç!

Demir, iddianamenin işçilerle olan kısmına da değinerek,”Söz konusu kişiler adli sicil kaydı alınmış ve temiz kağıdıyla işe girmiş. 205 kişiden 175’i halen işlerinin başında çalışmaktadır. Yani haklarında örgüt bağlantısı iddiası getirilen kişilerle ilgili ne mahkeme ne de savcılık kararı vardır” ifadelerini kullandı. Eşbaşkanlığın suç sayılmasına tepki gösteren Demir, “Türkiye’de eşbaşkanlık sistemini yasal olarak kullanan bir siyasi parti varken, eşbaşkanlık konuşmak nasıl suç oluyor? Anlamak çok güç. Bunu aleyhine verilmiş bir karar da ortada yok. İddianame baştan sona kadar iftiralarla dolu” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir