Manşet Muhalefet

Hayata Destek Derneği: Çocuklar yoksulluk döngüsünden çıksın

Hayata Destek Derneği, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü öncesinde bütün çocukların eşit koşullarda yaşamaları ve haklarını özgürce kullanabilmeleri için ‘Bu Çantalara Kulak Verin’ kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Hayata Destek Derneği20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü öncesinde bütün çocukların eşit koşullarda yaşamaları ve haklarını özgürce kullanabilmeleri talebini yineledi. Dernek, yoksulluğun getirdiği eğitim eşitsizliğini duyurmak ve çocukların yoksulluk çemberini kırmak adına sürdürdüğü ‘Bu Çantalara Kulak Verin’ kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, 33 yıl önce 20 Kasım’da, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, dünyanın her yerinden çocukların haklarını koruyan en temel belge olarak görülen Çocuk Hakları Sözleşmesi‘ne işaret edilerek “196 ülkece taraf olunan sözleşmenin imzalandığı 1989’dan bugüne çocuk hakları açısından kazanımlar elde edildi ancak hala acil harekete geçilmesi gereken başlıklar var. Bunlardan yoksulluk, iklim krizi ve savaşlar, hem dünyadaki hem de ekonomik krizin etkisiyle ülkemizdeki çocukları çok etkiliyor” denildi.

  • 111 ülkede yoksulluk içinde yaşayan 1,2 milyar insanın yaklaşık yarısı (593 milyonu) çocuk.
  • Önleme stratejileri geliştirilmediği sürece, 2022 sonuna kadar dünyada 8,9 milyon çocuk daha çalışmak zorunda kalacak.
  • Türkiye’deki çocukların yüzde 44,3’ü yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşıyor. Bu oran, AB ülkelerinde ortalama yüzde 23,6.
  • Türkiye’deki çocukların yüzde 33,7’si ‘maddi yoksun’; yani ısınma, temizlik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta ciddi güçlük çekiyor.

Çocuk dünyasında yoksulluk

Artan yoksulluk, çocukları pek çok riske karşı açık bırakıyor, çalışmak zorunda kalmalarına neden oluyor, eğitim hayatından koparıyor, sağlıklı büyüme haklarını ellerinden alıyor.

Akranlarıyla arasındaki eşitsizliğin derinleştiği çocukların, ailelerinin yoksulluk döngüsünü kıramadıklarına değinilen açıklamada “Üstelik çalışmak zorunda olan çocukların sayısı endişe uyandırıcı” denildi.

TÜİK’in 2019 verilerine göre, Türkiye’de 5-17 yaş arasında en az 720 bin çocuk işçi bulunuyor.

Türkiye’de 2005 yılından bu yana insani yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışan Hayata Destek Derneği, her çocuğun haklarına ulaşabilmesi, yoksulluk döngüsünden çıkış yolu bulabilmesi ve refah içinde ortak bir gelecek tablosunda yerini alabilmesi hedefiyle çalışıyor.

Bu Çantalara Kulak Verin’

Doğal ya da insan eliyle meydana gelen afetlerden etkilenmiş birey ve toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimini sağlamak amacıyla faaliyet gösteren bir insani yardım kuruluşu olan derneğin 20 Kasım öncesi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde de Hayata Destek Derneği, yoksulluğun getirdiği eğitim eşitsizliğini duyurmak ve çocukların yoksulluk çemberini kırmak adına devam ettirdiği ‘Bu Çantalara Kulak Verin’ kampanyasına desteğe çağırıyor. Kampanya kapsamında, bir ilkokul çocuğunun başlıca kırtasiye ihtiyaçlarını içeren okul çantası OKİ ve kişisel temizlik malzemesi ihtiyaçlarını içeren hijyen çantası HİJİ, derneğin çalışma sahası olan 10 il başta olmak üzere Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor. ”

‘Acil Yardım’, ‘Çocuk Koruma’, ‘Mülteci Destek‘ ve ‘Sivil Toplumda Kapasite Geliştirme’ alanlarında proje bazlı çalışmalar yapan derneğin bağış sayfası üzerinden OKİ ve HİJİ çantalarının ihtiyaç sahibi çocuklara hediye edilmesi için bağışta bulunulabiliyor.

kaynak Yeşil gazete

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir