Toplumsal Cinsiyet

Haziran ayında en az 24 kadın, erkekler tarafından öldürüldü: 21 kadın, şüpheli şekilde yaşamını yitirdi

Bianet, yerel ve ulusal gazeteler, haber siteleri ve ajanslardan derlediği haberlere göre hazırladığı Haziran ayı erkek şiddeti çetelesini açıkladı. Erkekler, Haziran’da en az 24 kadını öldürdü, en az 21 kadının ölümü ise şüpheli olarak kayıtlara geçti.

Kadınlardan 13’ü evli olduğu, boşandığı, birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Üç kadını komşusu, üç kadını akrabası, bir kadını arkadaşı olan erkek öldürdü. Bir kadını oğlu, üç kadını da tanımadığı sekiz erkek öldürdü.

Erkekler, 12 kadını ev içinde, 10 kadını sokak ve otopark gibi yerlerde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü bilgisine ise ulaşılamadı.

Haziran’da 15 kadın ateşli silahlarla, dört kadın kesici aletlerle, iki kadın boğularak öldürüldü. Erkekler, bir kadını balkondan atarak, bir kadını da yakarak öldürdü. Bir kadının nasıl öldürüldüğü ise basına yansımadı.

Çocuk cinayeti

Haziran’da erkekler en az üç çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ayda da bu sayı üçtü. Bursa ve Antalya’da da erkekler iki çocuğu darp etti. Bir çocuğu annesinin sevgilisi, bir çocuğu zorla evlendirilmek istendiği akrabası erkek, bir çocuğu da babası öldürdü.

Cinsel saldırı

Bu ay erkekler en az yedi kadına tecavüz etti, yedi kadına da cinsel tacizde bulundu.

Cinsel istismar ve şiddet

Erkekler Haziran ayında en az yedi çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı.

Yine erkekler, bu ay en az 94 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 61 idi.

Haziran 2021’de erkekler, en az 63 kadını fuhuşa zorladı. Kadınlardan 55’ii başka ülkelerin vatandaşlarıydı.

Haziran ayında öldürülen kadınların isimleri şöyle:

Adalet B., Anzelika Sraufant, Arzu Rahman Gök, Aysel K., Bircan D., Deniz Poyraz, Döndü Özyiğit, Emel D., Firdevs Öztürk, Hacer B., Halime Uyar, Handan Ç., İlknur Ç., Kader Oktay, Medine Seyis, Nazife T., Nuran Ş., Sadriye Ş., Sevgi D., Sibel Koçan, Şahigül Buluş, Şengül G., Yasemin A., Yemen A.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir