Ana Sayfa Haberler HDK’den Şengal açıklaması: “Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi çiğnenmiştir”

HDK’den Şengal açıklaması: “Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi çiğnenmiştir”

0
HDK’den Şengal açıklaması: “Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi çiğnenmiştir”

Türkiye savaş uçaklarının Ezidiler’in yoğun olarak yaşadığı ve kutsal kabul ettikleri Şengal’in Sikêniyê köyündeki bir hastaneyi bombalamasının ardından Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yazılı bir açıklama yaptı.

HDK tarafından yapılan açıklamada Ezidiler’e yönelik olarak yapılan saldırıların IŞİD zihniyetinin bir devamı olduğu vurgulanırken, “Ezidi halkına yönelik saldırıları kınıyor ve böyle saldırıların bir daha yaşanmaması için Türkiye ve dünya haklarını Ezidi halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.,

“Tarihsel soykırımın devamı”

HDK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye’ye ait savaş uçaklarının 17 Ağustos günü Şengal’in Sikêniyê köyünde bulunan bir hastaneyi bombalanması ve saldırı sonucunda hastanede bulunan 8 sivilin yaşamını yitirmesi , IŞID’in Ezidiler’in direnişine karşı yenilen soykırım politikasının Türkiye eliyle sürdürüldüğünün göstergesidir.

Şengal’e yönelik bu saldırılar Ezidi halkına yönelik tarihsel soykırım politikalarının devamıdır. Ortadoğu’yu bir kör karanlıkla yangın yerine çeviren IŞİD’e karşı Ezidi halkı, verdiği mücadele ile tarihsel bir direniş ortaya koymuştur. Ezidi halkının mücadelesi ile kazanılan haklarını ve varlığını tehdit eden bu saldırılar IŞİD zihniyetinin devamıdır.”

“Savaş hukuku çiğnendi”

“Şehir merkezinde, sivillerin günlük yaşamının merkezi olan çarşının ortasında başlatılan bu saldırı, hastanenin bombalanmasıyla farklı bir boyuta ulaşmıştır.
Ahlaki olarak en büyük suçlardan biri olmanın dışında, ulusal ve uluslararası yasalar ve anlaşmalarla belirlenen kurallar ihlal edilerek hukuken suç islenmistir.

Sivillerin hayatını ve halkın sağlık hizmetlerinden faydalanmasını savaş koşullarında güvence altına almayı amaçlayan Cenevre Savaş Hukuku Sözleşmesi çiğnenmiştir. Bu anlamda askeri olarak hedeflenmesi yasaklanan hastanenin bombalanması ve 8 sivilin yaşamını yitirmesine neden olan bu saldırı yargılanması gereken bir savaş suçudur.”

Özer statü talebi

“Ezidi halkına karşı işlenen katliamların sorumluları gerici egemenlerdir. Türkiye fail iken buna zemin yaratan, sorumluluğunu yerine getirmeyen devletler ve  karanlık güç odakları bu yaşanan katliamın sorumlulardır.

Tüm bu örgütlü kötülüğün karşısında Ezidi halkıyla dayanışma sorumluluğu ise hepimize aittir.

Halkların Demokratik Kongresi olarak, Ezidi halkına yönelik saldırıları kınıyor ve böyle saldırıların bir daha yaşanmaması için Türkiye ve dünya haklarını Ezidi halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.  Ezidi halkının uluslararası hukuk ve evrensel ilkeler çerçevesinde kendi coğrafyalarında özgür yaşam arayışının sonucu olarak özerk statü verilmesi talebini sahipleniyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here