Muhalefet

HDK’nin forumunda emeklilere örgütlenme çağrısı

HDK’nin düzenlediği forumda konuşan emekliler, “Yaşadığımız sorunlara karşı örgütlenmeliyiz” dedi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ankara’da yaşlıların ve emeklilerin yaşadığı sorunların tartışıldığı “Kentimizde emekliler ve yaşlıların yaşadığı sorunlar ve olanakları” başlıklı forum düzeledi. Moderatörlüğünü HDK Yaşlılar Meclisi Üyesi Emel Emre ve Kemal Temir yaptı. 

 ‘İNSANCA BİR YAŞAM İÇİN’ 

Açılış konuşmasını yapan Temir, “Emekli ve yaşlıların toplumsal olarak örgütlenme gerekliliği vardır. Sistemin yaşlı ve emeklilere bakışı burjuvazinin bakış açısıyla örtüşüyor. Örgütlenme dinamiğine iyi bakmak gerekiyor. Yaşlı ve emekler için insanca bir yaşamın nasıl oluşturabileceği üzerine tartışma için forum düzenliyoruz” dedi.

 ‘SORUNLARA KARŞI ÖRGÜTLENMELİYİZ’ 

Forumda söz alan HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fikret Çalağan da “Nasıl örgütlenmemiz gerektiğine dair yeni yaşam iddiamızı ortaya koymamız lazım. Yeni yaşam iddiamızı ortaya koyduğumuz zaman doğal olarak yaşlılık kavramı değişebiliyor. Yaşlıların yaşadığı sorunlara karşı örgütlenmeliyiz. Siyasal olarak örgütlüyüz ama sorunlar konusunda tam olarak örgütlü olduğumuzu düşünmüyorum. Belki sendikal alanı çözebiliriz ama özellikle yaşlıları ele aldığımızda aynı zamanda toplumsal bir formu nasıl ele alabiliriz, nasıl bir yaşam istiyoruz bunlar önemli şeylerdir. Yaşlılıkları egemenler ya da sömürünler nezdinde tartışabiliriz bu çok kolay ama biz nasıl ele alıyoruz asıl olarak bunu tartışabilmeliyiz” diye konuştu.  Forum katılımcıların yaşlıların ve emeklilerin yaşadıkları soruların tartışılmasıyla son buldu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir