Manşet Muhalefet Uncategorized

HDP: “Bu ülkede en büyük sorun, Cumhuriyet’in demokrasi ile buluşamamış olmasıdır”

etelgraf haber-

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Katar Dışişleri Bakanı’nın sözü, ‘Türkiye’nin ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendiriyoruz.’ Bunlar nedir, bu fırsatlar… Bu ülkenin emekçi halklarının biriktirdiği kaynakların yok pahasına peşkeş çekilmesidir. İşte ülkeyi satmak diyorsanız budur. Buna dur diyecek gücümüz var” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise, bütçe üzerine aldığı sözde, “Katar’ı, Birleşik Arap Emirlikleri’ni kayyum yaptığınız ekonomi hızla çökmektedir. Haksız ve emeksiz zenginleşen iktidar düzeniniz sebeptir, emeksiz bırakılan halk ise sonuçtur. Saraylarınızın israfı sebeptir, ülkenin topyekûn iflası ise sonuçtur” diye değerlendirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2022 yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmeler yapılıyor. HDP’nin bütçe ile ilgili görüşlerini Eş Genel Başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan aktardı.

İlk sözü alan Buldan, AKP iktidarını, “Halk yoksulluk içindeyken, rantın bolluğu içindeki TÜGVA’larınız, yandaş atamalarınız, çifter maaşlılarınız, bitmek tükenmek bilmeyen saray israfınız beşli çetenize vergi affınız, iktidarınızın bir özetidir” diye eleştirdi. 

Daha sonra konuşan Sancar, “Bu ülkede en büyük sorun, Cumhuriyet’in demokrasi ile buluşamamış olmasıdır. Bu sorunun yarattığı tahribatları 100 yıldır yaşamaktayız. Önümüzdeki büyük hedef artık Cumhuriyet’i, demokrasi ile buluşturma hedefi olmalıdır. Kürt sorunun mutlaka demokratik yollarda çözülmesini sağlamak gerekiyor” diyerek demokrasi vurgusu yaptı.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir