Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çocuk Komisyonu Eşsözcüsü ve Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, İsmailağa Cemaatinde yaşandığı iddia edilen istismar vakasıyla ilgili Meclis’e önerge sundu.

TIKLAYIN – Bakanlık tarikattaki çocuk istismarı davasına müdahil oldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinde Şırnak Milletvekili Kaçmaz özetle şu noktalara değindi:

“Ebeveynlerin rızası ve sistematik şiddet”

“6 yaşındaki bir kız çocuğun ‘evlilik’ adı altında sistematik bir biçimde yıllarca cinsel şiddete uğraması ve bu konunun Türkiye gündeminde yeterince yer bulmaması çocuklara yönelik suçların ülkede kanıksatılmak istendiğinin açık bir göstergesidir.

“İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya G.’nin kızı H.K.G.’ye yönelik 6 yaşından itibaren ebeveynlerinin rızası ve onayıyla başlayan sistematik şiddet iktidarın yıllardır ‘evlilik’ yoluyla çocuk istismarını meşrulaştırmaya yönelik girişimlerini hatırlatmaktadır. Yine çocuklara yönelik cinsel şiddet suçunun en açık örneklerinden biri olan Ensar Vakfı vakasını hatırlatmaktadır.

“Ensar Vakfında çocuklara yönelik işlenen suçla değil, bu suça karşı çıkanlarla mücadele edilmiş, failler korunmuş ve vakanın üzeri kapatılmıştır. Üstelik bu bizzat TBMM’de yapılmıştır. Böylece bu suç normalleştirilmek istenmiştir.

“H.K.G.’ye yönelik bu şiddet kamuoyunda bu suçların normalleştirilmesine bir kez daha zemin yapılmak istenebileceği kaygısını büyütmektedir. Nitekim bu suç yargıya intikal ettiğinde üzeri örtülmüş, bu haber günlerdir basında yer aldığı halde bu konuda iktidar herhangi bir açıklama yapmamıştır. Konuda adalet bakanlığı başta olmak üzere iktidarın ilgili temsilcilerinin hepsi derhâl açıklama yapmalıdır.

“Üzeri örtülmek istenmiş”

“Bu korkunç şiddet yargıya ilk intikal ettiğinde gerekli tahkikatlar yapılmış olsaydı, bu en hafif tabirle korkunç olayın ilerlemesi engellenebilirdi. Ancak bu vakanın üzeri örtülmek istenmiş ve bu sistematik şiddet yıllarca devam etmiştir. Bu nedenle bu suçun failleri gibi bu suçun üzerini örtenlerin de açığa çıkarılması elzemdir.

“Kovuşturmaya yer olmadığına kararı veren yargı üyelerine derhal soruşturma açılmalı ve davaya hangi yapıların hangi odakların müdahale ettiği derhal açığa çıkarılmalıdır.

“Ülkede çocuklara yönelik yaşanan her türden suçun önlenmesi için bütüncül politikalar hayata geçirilmeli, etkin bir yargılama süreci işlemelidir. Yargının, mağduru değil faili koruyan pozisyonu ve cezasızlık politikası, cinsel şiddet ve istismar başta olmak üzere çocuklara yönelik her türden suçun artmasındaki en önemli etkenlerden biridir.”

Kaç çocuk imam nikahıyla evlendirildi?

Kaçmaz’ın ilgili bakanlara yönelttiği sorulardan bazıları şöyle:

  • 1998 doğumlu H.K.G.’nin 29 yaşındaki Kadir İ. ile 6 yaşındayken imam nikâhı ile evlendirildiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bu bilgi ne zaman yargıya intikal etmiştir? 6 yaşındaki bir çocuğun imam nikâhı ile evlendirilmesine sebep olan baba Yusuf Ziya G., anne Fatma G. ve cinsel şiddet faili Kadir İ. hakkında ilk ne zaman soruşturma açılmıştır?
  • 6 yaşındaki H.K.G.’nin yıllar boyunca Kadir İ.’nin sistematik biçimde cinsel saldırısına maruz kaldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise cinsel saldırıya sebep olan ve normalleştiren baba Yusuf Ziya G., anne Fatma G. ve cinsel şiddet faili Kadir İ. hakkında bu sebeple bir soruşturma yürütülmüş müdür?
  • Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin M. ve Kadir İ.’nin H.K.G.’nin yerine kemik testine 21 yaşındaki bir kadını soktuğu ve bu şekilde evrak düzenlendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür?
  • H.K.G.’nin beyanlarına rağmen iki yıl boyunca şikâyetle ilgili dava açılmamış olmasının sebebi nedir? Bu davanın açılmaması için kimler devreye girmiştir? Devreye giren kişiler kimlere talimat vermiştir? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Türkiye’de son 5 yılda, 18 yaşından küçük kaç çocuk imam nikâhı ile evlendirilmiştir? Bu sebeple cinsel istimara uğrayan çocuklara ilişkin yargıya intikal etmiş kaç dava vardır?

(AÖ)

Bianet

Bir Cevap Yazın