Manşet Siyasi Hareketler

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: Ekşi ayran çabuk köpürür, haliniz budur!

TBMM’de AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla, ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlamasını kınayan tezkere kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşimi gergin başladı. AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, önce HDP’nin “Ermeni soykırımı ile yüzleşin” yönünde ifadeler içeren bildirisine tepki gösterdi sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Erdoğan konuştu, bırakın aslanı, kedi gibi miyavlama sesi geldi” ifadelerini eleştirdi.

Akbaşoğlu, “Cumhurbaşkanımız aslanlar gibi konuşmuştur” dedi. Akbaşoğlu, CHP ve İYİ Parti’ye yönelik sözleri de tartışma yarattı. CHP ve İYİ Parti’den sert tepki gelmesiyle tansiyon yükseldi ve oturuma 5 dakika ara verildi.

Aranın ardından HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Hakaretlerinizi iade ediyorum. ‘Rusya’ya söyleseydiniz Almanya, Fransa’ya söyleseydiniz.’ Ekşi ayran çabuk köpürür, sizin haliniz budur. Bu topraklarda yaşanmış acıları paylaşalım diyoruz, çağrımız budur” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un ABD Başkanı Joe Biden’in “soykırım” nitelendirmesini kınayan tezkere, kısa süreli gerginliğin ardından TBMM Genel Kurulu’na sunuldu. Tezkere; AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti oylarıyla kabul edildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir