Manşet Muhalefet

HDP’de yeni eş genel başkanların seçileceği kongre başladı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 4’üncü Olağanüstü Kongresi Ankara’daki Dünya Ticaret Merkezi’nde başladı.

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) devam eden kapatma davası nedeniyle çalışmalarını Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) çatısı altında sürdüren HDP, bu kongreyle çalışmalarını askıya alacak.

Eş genel başkanlığa ise HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Sultan Özcan ile Yeşil Sol Parti MYK üyesi Cahit Kırkazak aday gösterilecek. Kongrede ayrıca partinin tüzüğü ve parti meclisi üye sayısının azaltılması gibi bazı değişiklikler yapılacak.

Mezopotamya Ajansı‘nın aktardığına göre, “Umudu büyütüyoruz”, “Hêvî em in” yazılı pankartların asıldığı kongre salonundaki açılış konuşmasını HDP eski Milletvekili Murat Çepni yaptı: “Herkes bizim içe kapanmamızı bekliyor. Ama biz kazanmak için buradayız. HDP’nin tarihi bunun tarihidir.”

Barış Anneleri

Kongre divan başkanlığına oy birliğiyle Emirali Türkmen ve Halide Türkoğlu seçildi. Divan, kongreyi, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere 22 Ağustos’ta trafik kazasında yaşamını yitiren Barış Anneleri Adalet Safalı, Perişan Akçelik ve oğlu Cihan Akçelik’e adadı.

Divan seçimi ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından kongrede HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar konuştu.

Mücadeleyi büyütmek

Buldan, konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Ülke olarak ağır bir süreçten geçtiğimizin farkındayız. Ülkenin her alanında krizlerin ve kaosların ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Kürt sorunu, eşitlik sorunu, tecrit sorunu, kayyım darbesi, kadın kırımı, talan sorunu, yolsuzluk sorunu, gerçek adalet ve gerçek demokrasi sorunu, bu ülkenin başlıca sorunlarının başında gelir. Bunun için mücadeleyi büyütmek dimdik ayakta tutmak, bu sorunları gidermek açısından oldukça önemlidir. HDP bunun için kurulmuş bir partidir.

“Onurlu barış mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü müzakere ve diyalog yollarıyla çözülmesi için mücadelemize daha sıkı sarılıp bu mücadeleyi büyüteceğiz. Mutlak tecrit karşısında mücadeleyi daha kararlı yürüteceğimizin sözünü veriyorum.

Tecrit

“İmralı’da Sayın Öcalan’a mutlak tecrit uygulayan devlet aklı bilsin ki çözümün ve barışın yolunu asla tıkayamazsınız. Biz tecridi mücadelemizle yıkacağımızın sözünü bir kez daha haklarımıza vermek istiyoruz.

“Kürt halkını tanımayan ve onların her kesimi ve temsilcisini tanımayanlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya davet ediyorum. Demokratik birliğin kaçınılmaz olduğunu önemle belirtmek istiyorum. Newroz duruşuyla, iradesiyle birlik olalım, bu ülkede Kürt halkını yok sayanlara karşı, Kürt halkını bitirmeye çalışanlara karşı, dilimizi, kültürümüzü inkar edenlere karşı Kürt halkının birliğini zaman yaymadan kuralım ve buna öncülük edelim.”

Sancar: HDP kökleri derinlerde olan bir fikriyattır

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’nin 11 yıl önce başlayan yolculuğunun büyük zorluklar ve engellemelere rağmen devam ettiğini ancak partilerinin engelleri aşmayı bildiğini, yollar tıkandığında yeni yollar açtığını söyleyerek, “Bunu geçmişten aldığı büyük mücadele tecrübesi ve siyasi birikimle gerçekleşti. HDP kökleri derinlerde olan bir fikriyat ve harekettir” dedi.

Özeleştiri

Sancar’ın konuşması özetle şöyle:

“Son seçimlerde aldığımız sonuçların bizleri başarılı göstermeyeceğinin farkındayız, farkındaydık. Hedeflerimiz vardı, hedeflerimize ulaşamadık hedeflerimize ulaşamamış olmanın muhasebesini yapmak bir tarihsel, ahlaki ve vicdani siyasi mecburiyetti. Seçimlerin hemen ertesinde halklarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için elimizden gelen çabayı harcadık. Dedik ki 15 Mayıs sabahı, bir muhasebe, eleştiri, özeleştiri süreci başlayacaktır ve bu yol kongreye giden bir süreç olarak işleyecektir. Bunu 15 Mayıs sabahı söyledik. Bu sürede bütün parti çalışanlarımız ellerinden gelen gayreti yürüttüler. İl ve ilçe örgütlerimizle, halkımızla, çeşitli çevrelerle buluşarak değerlendirmeler yaptık.”

Daha güçlü mücadele hattı

“Yenilenmeye, yeniden daha güçlü bir mücadele hattı oluşturmaya mecburuz. Çünkü bu ülkeye demokrasiyi, adil barışı, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği getirecek başka bir güç adres dinamik ve birikim yoktur. O nedenle sorumluluğumuz büyük, görevimiz ağırdır. Eksiklerimiz yanlışlarımız yetersizliklerimiz oldu. Bunları gözardı edecek değiliz ama bütün bunları bir arada değerlendirerek ancak doğru yolu ve mücadele hattını oluşturabileceğimizi biliyoruz.”

Zam, zulüm, zindan rejimi

“Bu kongre başlattığımız sürecin finali değildir. Bu kongre, başlattığımız muhasebe süreci duraklarından biridir. Bundan sonra birikimimizi, mücadele tecrübemizi ve güçlerimizi, Yeşil Sol Parti’ye yığacağız ama HDP ruh olarak da kurum olarak da buradayız. HDP’ni ruhu başka yerlerde yeniden doğmayı başaracak şekilde güçlüdür, köklüdür ve onu savunanların inancıyla büyüme konusunda en ufak bir sıkıntıya asla gelmeyecektir. Büyüyeceğiz, büyümek zorundayız. Zam, zulüm, zindan rejiminin bu ülkeye yaşattığı bütün kötülüklere karşı toplumsal mücadele alanları bizleri bekliyor. Çeşitli kesimlerden estirilen rüzgarlara karşı dimdik ayakta duran HDP ağacını korumak hepimizin borcudur, sorumluluğudur. Bu ülkeye, halka bu halklara karşı en büyük görevimizdir.”

“Teslimiyet yok, sonuna kadar mücadele var”

“Bu ülkeyi kanlı döngüden, karanlık girdaptan çıkaracak irade de güç de buradadır. Halkımız en küçük bir karamsarlık kapılmasın, bu iktidar bu seçimleri bahane eder umutsuzluk, karamsarlık, yılgınlık yaratmaya çalışıyor. Umutsuzluk, karamsarlık yılgınlık tek bir yere gider, teslimiyete gider. Teslimiyet yok. Sonuna kadar mücadele var.”

SULTAN ÖZCAN: HDP FİKRİ KENDİNE YENİ YOLLAR AÇMA KUDRETİNDEDİR

 Kongrede ilk olarak konuşan Özcan, kurulduğu dönemden itibaren 11 yıldır kesintisiz olarak HDP’nin çeşitli kurullarında görev aldığını ifade etti ve “Mutfağından tüm yürüyüş biçimlerine deryada bir damla olmaya özen gösterip Türkiye tr halklarına layık olmaya gayret gösterdim” dedi.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP’nin eş genel başkanı olma görevi teklif edildiğinde bunu bir onur nişanesi olarak taşımaya, varoluşunu, felsefesini korumaya yaşatmaya devam etmeye, büyük insanlık yürüyüşünün bir parçası olmaya sizlerin huzurunda söz veriyorum. Onurla, aşkla bağlı olduğum bu yürüyüşte bizim payımıza düşen her ne varsa umuda yolculuğumuzun bu evresinde sizlere layık olmaya gayret edeceğiz. ‘HDP bir fikriyattır kapatılamaz’ dedik. ‘HDP bir bina değil, bir kapı değil’ dedik HDP’yi kuşatanlara. Çünkü HDP bir fikirdir ve bu fikir toplumsal yaşamın can suyu olarak engelleri aşarak kendine yeni yollar açma kudretindedir. Bu kudretini Mezopotamya’nın, Anadolu’nun ve Trakya’nın bütün devrimci demokratik değerlerinden ve mücadele birikiminden alır. HDP’nin yeni yolunda Yeşil Sol Parti ile mücadelesini sürdüreceğini bütün barikatları aşacağını buradan paylaşıyoruz.”

KIRKAZAK: BİZDEN KORKMAYA DEVAM EDİN

HDP’nin diğer eş genel başkan adayı Cahit Kırkazak da konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “HDP’de mücadeleye başlarken birbirimize, Kürdistan halkına, Türkiye halklarına ve tarihe söz verdik. Bu sözümüz barış yolunda can veren barış annelerinin taleplerini hayata geçirmekti ve sözümüz hala geçerli. Bu mücadeleyi mutlaka başarıya götüreceğiz. Halkımıza da çağrımızdır, bize omuz verin, el verin. Hep birlikte yeni yaşamı, özgür yaşamı kuralım. Bizim özgür ve yeni yaşam çizgimize saldıranlar şunu bilsin ki bunu başaramayacaksınız. Bizden korkmaya devam edin.”

HDP kongresi, oy verme işlemiyle devam ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir