Haberler

HDP’den Afrin açıklaması: İktidar ve desteklediği çeteler suç işlemeye devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi, geçtiğimiz günlerde Kuzey Suriye bölgesindeki Afrin’de Anadolu Ajansı tarafından toplu mezar olarak sunulan görüntülerle ilgili bir açıklama yaptı.

HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy tarafından yapılan açıklamada, Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleşen insanlık suçlarına karşı kamuoyuna seslenilirken, “Til Temir’de yaşanan son sivil katliam ile Afrin’de cenazelere yönelik saldırılarını yerinde incelemeye ve bu tür vahşetin tekrarlanmaması için rol ve sorumluluk almaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

“İktidar ve desteklediği çeteler suç işlemeye devam ediyor”

Yapılan açıklama şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde Afrin’de bir mezarlıktan çıkarılan cenazeler kaçırılmıştı. Anadolu Ajansı bunu infaz edilenlerin konulduğu toplu bir mezar olarak propaganda ederken, yerel gruplar cenazelerin Afrin savunmasında hayatını kaybedenler olduğunu belirtmiş, uluslararası bağımsız kurumları durumu yerinde incelemeye davet etmişlerdi. Hayatını kaybedenlere ve cenazelere yönelik bu hakaretin ardından 2 Ağustos’ta Til Temir kırsalının bombalanması sonucu 2 sivil yaralandı. 4 Ağustos tarihinde ise yine aynı bölgede, Til Temir’e bağlı Sefawiyê köyüne yapılan tank saldırısında baba Zêdan Xelef El-İsa ile çocukları Ziyad, Mûne ve Hûda katledildi. Saldırı sonucu hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara da acil şifa diliyoruz.

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri müdahalelerinde şimdiye kadar birçok sivil hayatını kaybetmiş, yüz binlercesi yaralanmış, binlerce sivil de yerinden edilmiştir. Uluslararası kurumların Kuzey ve Doğu Suriye’de ciddi savaş suçları işlemiş olabileceği iddiaları gündemde yerini korurken sivillere yönelik böylesi saldırıların tekrarlanması Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt düşmanlığı ve ağır savaş suçlarının devam edeceğini göstermektedir.

Bu sebeple hem Türkiye kamuoyunu hem de uluslararası kamuoyunu, Kuzey ve Doğu Suriye’de süren insanlık suçlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, uluslararası kurumları, NATO ve Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de kontrolü altında bulunan bölgelerde Til Temir’de yaşanan son sivil katliam ile Afrin’de cenazelere yönelik saldırılarını yerinde incelemeye ve bu tür vahşetin tekrarlanmaması için rol ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir