Haberler

HDP’li Beştaş Giresun’daki hapishanede 100 tutuklunan koronavirüse yakalandığını açıkladı

Afyon Hapishanesi’nde ihlallerin arttığını, Giresun Hapishanesi’nde ise 100 tutuklunun koronaya yakalandığını belirten HDP’li Meral Danış Beştaş, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş hapishanelerdeki hak ihlallerine ilişkin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na başvurdu.

kapasiteler aşılmış

Hapishanelerdeki hak ihlallerinin koronavirüs ile birlikte daha da derinleştiğini belirten Beştaş, sorunları şöyle sıraladı:

“Koğuşlarda kalan kişi sayısı kapasitenin oldukça üstünde, yetersiz beslenme, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, gün ışığından faydalanamama, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerindeki uzunluk, hijyen ürünlerinin parayla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama sebebiyle ‘hastalık üreten’ cezaevleri salgın hastalıklar bakımından en riskli alanları oluşturmaktadır.”

Baskınlar arttı

Yeterli önlemlerin alınmamasının yanı sıra disiplin cezaları ile işkence uygulamalarının devam ettiğine değinen Beştaş, Afyon hapishanesinin odaların basılarak talan edildiğini, özel eşyalara müdahale edildiği, ayakta sayım dayatması,  kaba dayak, üst arama, falaka gibi son derece vahim hadiseler söz konusu olduğunu ve bir tutuklunun da intihar ettiği bilgisini paylaştı.

Beştaş, Giresun L Tipi Hapishanesi’ndek ihlallere ise şu şekilde değindi:

“Tarafıma en son iletilen bilgilere göre 40’ı hükümlü 60’ı tutuklu olmak üzere toplam 100 kişi Covid olmuş durumdadır. Ancak ne var ki hiçbir mahpus için gerekli tedavi koşulları uygulanmamakta, bazı kişiler karantinaya alınsa da pek çoğu koğuşlarında kalmaya devam etmektedir. Bu durumun, tüm cezaevini korona hastalığına karşı riske soktuğu hususu tartışmasızdır. Geçtiğimiz hafta hastane hekiminin Covid olması ile başlayan süreç 100 kişinin bu hastalığa yakalanmasına dek varmıştır. Hastalara ilk etapta test yapılmaması, onların böylesi bir salgın ikliminde ‘soğuk almışsınız’ denilerek geçiştirilmesinin ardından yoğunlaşan şikayetler üzerine aşılama ve test yapılmış olup bunun yaşam hakkı ihlaline varan bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür.”

Beştaş, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun her iki cezaevindeki ihlalleri gündemine alıp gerekli çalışmaları yürütmesini talep etti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir