Haberler Manşet

HDP’yi kapatma gerekçesine paralel operasyon!

ANKARA – Kobanê eylemleri gerekçesiyle 91 kişi hakkında çıkartılan gözaltı kararına gerekçe yapılan 6415 Sayılı Kanunla DAİŞ’lilerin el konulan malları iade edildi.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 kentte yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski belediye eşbaşkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu 91 kişi hakkında çıkartılan gözaltı kararına 6415 Sayılı Kanun gerekçe yapıldı. Aynı kanun kapsamında DAİŞ’lilerin el konulan malları iade edilmişti. Gözaltı kararıyla birlikte dün sabah yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.   Dosyaya gizlilik kararı ve avukat görüş yasağı getirilirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan soruşturmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Kobane olaylarının mali yapılanmasında yer aldıkları, ölen ya da yaralanan PKK’lilerin ailelerine maddi yardımda bulundukları” suçlaması yöneltildi. Savcılık açıklamasında, “91 şüphelinin, Ankara merkezli 13 ilde, 6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet ve silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlarından 12 Nisan tarihinden itibaren gözaltına alınmalarına karar verilmiştir” denildi.

 AYNI KANUNLA DAİŞLİLERİN MALLARI İADE EDİLDİ 

 AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın operasyona gerekçe olarak gösterdiği 6415 sayılı “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun” 5’inci maddesine dayandırarak son iki yıl içince DAİŞ ve El Kaide bağlantılı 3 kuruluş ve 3 kişinin mal varlığını dondurma kararını kaldırdı.  Erdoğan, 7 Eylül 2021’de Katar’lı Khalifa Muhammad Turki Al-Subaiy’in malvarlığı üzerinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı uyarınca, “terörizmin finansmanının önlenmesi” amacıyla uygulanan dondurma kararını kaldırdı. Subaiy, “terörist finansörü ve kolaylaştırıcısı” olduğu gerekçesiyle 2008 yılında BM’nin DAİŞ ve El Kaide ile ilgili yaptırımlar listesine alınmıştı. 

 3 KURULUŞ HAKKINDA KARAR

 DAİŞ ve El Kaide bağlantılı 3 kuruluşun mal varlığı dondurma kararı bizzat Erdoğan tarafından kaldırıldı. 19 Ocak 2022 Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda, “B-DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonlar” başlıklı listede yer alan “Al-Haramain Islamic Foundation, Al-Haramin Islamic Foundation (Somalia) ve Al-Haramain Foundation (Indonesia)” isimli kuruluş ve organizasyonlara ilişkin mal varlığını dondurmaya yönelik hükümler yürürlükten kaldırıldı.  Erdoğan’ın kararıyla, 5 Mart 2022’de BMGK’nin “IŞİD ve El Kaide ile bağlantılı gerçek kişiler” listesinde yer alan ve mal varlığı dondurulan “Abd Al-Malik Muhammad Yusuf Uthman Abd Al-Salam” ve “Nayıf Salih Salim Al-Qaysi” isimli kişilerin mal varlığının dondurulmasına ilişkin hükümler yürürlükten kalktı. Erdoğan, tüm kararları 6415 sayılı “Terörizmnin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun” 5’inci maddesine dayandırdı.

 RAKKA’DA DAİŞ’E YARDIM 6415’E TAKILMADI! 

Öte yandan, AKP’nin Konya Büyükşehir Belediyesi’nin logosunu taşıyan bir araç DAİŞ’in yıllarca başkent olarak kullandığı Suriye’nin Rakka kentinde görüldüğüne dair haberler basına yansımış, belediye “fotomontaj” diyerek yalanlamıştı. Ancak daha sonra belediyenin logosunu taşıyan aracın video görüntüleri yayınlandı. BMC marka Austin model olan aracın üzerindeki Konya Büyükşehir Belediyesi logosu ve “Resmi hizmete mahsustur” ibaresi açıkça görülmüştü. Konuya dair belediye hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmamıştı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir