Ekonomi Muhalefet

HEDEP Milletvekili Özgül Saki: Grev hakkı olan sendikaların grev kararları ise grev erteleme makyajıyla yasaklanıyor!

HEDEP Milletvekili Özgül Saki sosyal medyada yaptığı paylaşımla emekçilerin ve sendikalrın karşılaştığı sorunlara dikkat çekti.

”Kamuda sendikalaşma oranının arttığından bahsediliyor ancak kamu emekçilerinin grev hakkı yok. Grev hakkı olan sendikaların grev kararları ise grev erteleme makyajıyla yasaklanıyor. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu-ITUC’un yayınladığı Küresel Haklar Endeksi 2023 Raporu’nda Türkiye işçi hakları konusunda en kötü 10 ülke arasında…  Son 20 yılda 195 bin işçinin grev hakkı ‘grev erteleme’ adı altında grev yasaklarıyla gasp edildi. #agrobay Seracılık işçileri… Sendikaya üye oldukları için işten atıldılar!  73 gündür Agrobay Seracılık önünde hakları için direniyorlar. #sputniktürkiye’ de Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi basın emekçileri 78 Gündür grevde, direniyor! Sendikalı oldukları için işten atılan #trendyol depo işçileri 67 gündür direnişte   Ve son olarak daha iki gün önce Malatya’da

Özgül Saki

@birlesiktekstil üyesi iki kadın işçinin eşleri ve babaları emniyete çağrılıp sendikal faaliyetleri soruldu Kadınlar babaları ve kocaları üzerinden hizaya çekilmeye çalışıldı!

@grevgozcusu_

@tarimsendikasi

@TGS_org_tr

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir