Haberler İnsan Hakları

Hem taciz etti hem tedbir kararı aldırdı!

HATAY – İskenderun’da bir okulda çalışan kadını taciz ettiği için tedbir kararı aldıran okul müdürü hakkında hem adli hem idari soruşturma açıldı ve görevden uzaklaştırıldı. Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir okulun kantininde çalışan B.B. adlı kadın, 17 Mart’ta okul müdürü İ.O.’nun tacizine uğradığı iddiasıyla İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, İ.O. hakkında “basit cinsel istismar” suçlamasıyla soruşturma başlatırken, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü de İ.O. hakkında idari soruşturma açarak, görevden uzaklaştırdı. 

FAİL UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRDI! 

B.B. adlı kadın, ayrıca İskenderun 1’inci Aile Mahkemesi’nde İ.O. hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı. Karara ilişkin İ.O., İskenderun 2’nci Aile Mahkemesi’ne itiraz bulundu. İtirazı reddedilen İ.O. bunun üzerine İskenderun 1’inci Aile Mahkemesi’ne başvurup, B.B. hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı. B.B. de uzaklaştırma kararına, “Asıl mağdur benim. Karara itiraz ediyorum” diyerek, İskenderun 2’nci Aile Mahkemesi’ne itirazda bulundu. B.B. itirazında; verilen kararın yasaya aykırı olduğunu belirtti. 

CEZASIZLIK POLİTİKASI 

 Verilen tedbir kararını değerlendiren B.B.’nin avukatı Mehtap Sert, kararın kaldırılması için İskenderun 2’nci Aile Mahkemesi’ne itirazda bulunduklarını söyleyerek, “Erkek egemen sistem kamusal alanı tümüyle işgal etmiş durumda. İktidarın muhafazakar yapısı ve cezasızlık politikasının da cesaret verdiği kaçınılmaz. Toplumsal hiyerarşi içerisinde en üstte yer alan erkek bunun verdiği üstünlükle kadına karşı şiddeti, istismarı hakkı gibi görüyor. Amiri sıfatıyla taciz edip, bunda beis görmüyor. Tacize uğrayan rahatsız olmayacak rıza gösterecek, tacizci kendine güvenli alan yaratacak. Taciz mağduruna verilen uzaklaştırma kararı tamda böyle bir ilişkidir” dedi.

  MA / Hamdullah Yağız Kesen

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir