Haberler

“Her ay 185 bin konutun elektriği, 80 bin konutun da doğal gazı kesiliyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Her ay ortalama 185 bin konutun faturası ödenemediği için elektriği, 80 bin konutun da doğal gazı kesilmiştir. Zamlar da devam ediyor. Geldiğimiz noktada AK Parti eşittir zam oldu.” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre; CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Ahmet Akın, şöyle konuştu:

“Sanki bakanlar olmuş boş bakan”

“Belgeler burada. Aile ve Sosyal Bakanlığı’na ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na sorduğumuz sorular bunlar. Saklıyorlar çünkü yanlış politikalarının bedelini vatandaşlarımız ödüyor. Vatandaşlarımız ekonomik buhranda büyük bir mücadele veriyor. Korkuyorlar, açıklayamıyorlar. Bu desteklerden yararlananların sayısını ay ay sordum, açıklayamıyorlar. Ya kime verdiklerini bilmiyorlar ya da gerçek ihtiyaç sahiplerine değil de milletin hakkını oy devşirmek için kullanıyorlar. AK Parti iktidarı ülkemizi yoksullaştırdı, tarımı bitirdi, üretimi bitirdi, kentlerde kent yoksulları oluştur. AK Parti ‘yoksulluğu bitireceğim’ diyerek geldi ama vatandaşlarımız çok daha fazla oranda yoksullaştı. AK Parti iktidarına ‘koronavirüs salgını sonrası elektrik tüketimi desteğinden yararlanan var mı’ diye sordum. Yine yanıt yok. Sanki bakanlar olmuş boş bakan. Sayın Bakan Derya Yanık çıksın açıklasın. Bu ülkede kaç yoksul var? Kaç kişi evine ekmek götüremiyor? Kaç hane karanlıkta kaldı? Kaç hane evini ısıtamıyor. Maalesef her 12 haneden biri muhtaç durumu getirildi.”

“Müjdelerle milletin aklıyla alay ediyorlar”

“Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e her ay düzenli olarak soruyorum. ‘Türkiye’de kaç mesken, kaç ticarethane, kaç sanayi, kaç tarımsal sulama elektrik faturasını ödemedi?’ Tek bir cevap yok. Doğal gazı kesilen vatandaş sayısını soruyorum. Yine sus pus. Müjdelerle milletin aklıyla alay ediyorlar. Zam üstüne zam yapıyorlar. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bu gerçekler vatandaşımıza büyük sıkıntı olarak ortaya çıkıyor.”

“Tek politikaları zam”

“AK Parti iktidarının yanlış politikalarının ülkemize getirdiği ekonomik buhran sonucunda bizim araştırmalarımızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre; her ay ortalama 185 bin konutun faturası ödenemediği için elektriği, 80 bin konutun da doğal gazı kesilmiştir. Zamlar da devam ediyor. Geldiğimiz noktada AK Parti eşittir zam oldu. İktidar bize bir kez daha gösterildi ki enerji faturalarının düşürülmesi için hiçbir politikası yok. Tek politikası beceriksiz politikalarını örtmek için zam yapmak. 84 milyon vatandaşımızı müşteri olarak gören bir iktidar var.”

“Şirketlere değil vatandaşa destek olun”

“Bu yanlış politikaların bedelini 84 milyon vatandaşımız ödüyor. Elektrik faturalarından tahsil edilen dağıtım bedeli ve desteklemeler üzerinden bu artan maliyetler karşılanabilir. Önümüzdeki ay iktidarın vatandaşları mı yoksa şirketleri mi kollayacağını hep birlikte göreceğiz. AK Parti iktidarını uyarıyoruz. Sanayi ve elektrik üretim amaçlı doğal gaz tarifesine yaptığınız yüzde 15’lik son zammı vatandaşa asla yansıtmayın. Gözümüz üzerinde. Haneye, esnafa, çiftçinin kullandığı elektriğe, doğal gaza zam yapmayı düşünmeyin. Elektrik şirketleriyle görüşün; şirketlerin değil vatandaşın yanında olun.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir