Haberler

Hindistan’da sosyalistler konuştu: Herkese parasız aşı istiyoruz

Hindistan’ın önemli sol, sosyalist partileri, ülkede her gün yeni bir rekora ulaşan Covid-19 ölümleri ve bulaşıcılığını durdurabilmek için gereken halkçı çözümleri içeren bir bildiri yayınladı.

Herkese aşı

Ortak açıklamada, yeterli önlemleri almayıp gereken ciddiyeti göstermediği için salgının büyümesinden Modi hükümeti sorumlu bulundu. Salgınla önlem için acil talepler şöyle sıralandı:

1. Tüm hastanelere ve ihtiyacı olan kişilere oksijen tedarikinin garanti altına alınması.

2. Ülke genelinde Ücretsiz Evrensel Aşılama programı başlatılması. Bütçeden ayrılan 35 milyar rupinin kullanılması. Başbakanlık Yardım Fonu için toplanan paraların kullanılması ve Central Vista projesi için ayrılan paranın aşı temini için harcanması.

3. Yetkili tüm tesislerin hem aşı hem de hayat kurtaran ilaçları üretmeleri için gerekli ruhsatlandırılmanın yapılması.

4. Temel ilaç ve oksijen fiyatlarının sıkı bir şekilde kontrol edilmesi. İstiflenmelerinin ve kara borsaya düşmelerinin engellenmesi.

5. Gelir vergisi ödeme grubu dışındaki tüm ailelere en az 7500 rupi verilmesi, tüm ihtiyaç sahiplerine ücretsiz tahıl dağıtımı.

“Hükümette kalamaz”

Taleplerin yerine getirilmemesi durumunda salgının daha da tehlikeli bir hale geleceği ifade edilirken, Modi hükümeti için de “Hükümet yukarıdakileri derhal yerine getirmelidir. Aksi takdirde, merkezi hükümet görevde kalmaya devam etme ahlaki yetkisini tamamen kaybeder.” uyarısında bulunuldu.

1 Mayıs’ta açıklanan bildirinin altında Hindistan Komünist Partisi, Hindistan Komünist Partisi (Marksist), Hindistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist)-Kurtuluş, Tüm Hindistan İleri Bloku ve Devrimci Sosyalist Parti İmzası bulunuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir