Ana Sayfa Manşet Eczacıbaşı Spor Kulübü İstanbul Sözleşmesinin Kaldırılmasına Tepki Gösterdi.

Eczacıbaşı Spor Kulübü İstanbul Sözleşmesinin Kaldırılmasına Tepki Gösterdi.

0
Eczacıbaşı Spor Kulübü İstanbul Sözleşmesinin Kaldırılmasına Tepki Gösterdi.
fotoğraf eczacıbaşı spor kulübü internet sitesi

Daha önce Fenerbahçe, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Samsunspor Spor Kulübleri kurumsal olarak tepki açıklamaları yapmıştı.

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesinin ardından Türkiye sporunun önemli kulüpleri Eczacıbaşı, Fenerbahçe, tepki geldi. ECZACIBAŞI Spor Kulübü: KADINLAR İÇİN HAYATİ ÖNEMDEDİR başlıklı açıklama yaptı. 21 Mart tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Taraf devletlerin, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik kararlılığını gösteren İstanbul Sözleşmesi, çağdaş bir uluslararası insan hakları sözleşmesidir ve kadınlar için hayati önemdedir.” denildi.

FENERBAHÇE: TOPLUMSAL SONUÇLARINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ dedi .“Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz” başlıklı yazısında “Geride bıraktığımız hafta sonu İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine dair kararı üzülerek öğrendik. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin, kadın erkek eşitliğinin sağlanması adına hayata geçirdiği HeForShe kampanyasını iki yıldır destekleyen, Kadınlar ve kız çocuklarının toplumda ve sporda özgürce, eşit şartlar altında yer alması adına pek çok çalışma yürüten, Kadınlara yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu bilerek en yüksek sesle; ‘Kadına Şiddet Suçtur! Ortak Olma Seyirci Kalma!’ diyen Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasının toplumsal sonuçlarından endişe duyduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü 23 Mart tarihli açıklamasında, “Bir ülkenin uygarlık düzeyini belirten en önemli kriter toplumda kadının durumudur. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı; kadınları siyasal, sosyal ve ekonomik haklara sahip olmada eşitsizliğe uğratmakta, kadına yönelik şiddeti artırarak, normalleştirmektedir. İstanbul Sözleşmesi, kadınların her türlü şiddet ve ayrımcılıktan korunmasını sağlayan bir güvencedir. Eşitlikçi toplum yaratılması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yayılması, kadınların şiddete karşı kanunla ‘güçlü şekilde’ korunması, adaletin sağlanması ve kadınların güçlendirilmesi için İstanbul Sözleşmesi uygulanmalıdır. İBBSK olarak, İstanbul Sözleşmesi’ni ortak, adaletli ve şiddetsiz bir yaşam biçiminin teminatı olarak görüyor, iptal kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz. “ dedi

Konuyla ilgili son olarak Samsun spor’dan açıklama geldi. Kulüp tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu kadınına hitaben ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın!’ sözlerini söylemiş ve milletimizi kurtuluşa ve zafere götüren mücadelede Türk kadınının emeğini bu sözlerle ölümsüzleştirmişti.

Atatürklü armayı göğsümüzde taşımanın gururuyla, Samsun spor olarak biz de Atamızın kadına verdiği yüksek değeri, temel değerlerimizden biri olarak görüyoruz ve her zaman kadın erkek eşitliğinin savunucusu olacağız. Kadınlarımızı her türlü ayrımcılığa karşı korumak ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak için İstanbul Sözleşmesini destekliyoruz. Ülkemizin ilk imzacı devletleri arasında olduğu bu sözleşmenin, kadınlarımızın ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmadığı, aile içi şiddetin tarihe karıştığı bir Türkiye için vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Kadınları şiddetten ve ayrımcılıktan uzak tutmak ve cinsiyet fark etmeksizin şiddetle mücadele etmek amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesini yaşatmak için, herkesi bu sözleşmenin destekçisi olmaya davet ediyoruz.” 

Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinde bir açıklama gelmedi bazı taraftar kurumları açıklama yaptı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here