Haberler

“Hız puanlaması kaldırılsın, biz robot değiliz”

İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, son dönemde motosikletli kuryelerin kaza yapması ve ölümlerine neden olan hız puanlaması uygulamasına tepki gösterdi.

ETHA’nın aktardığına göre; Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde eylem yapan kuryeler, kendilerini daha hızlı olmaya zorlayan ve bu nedenle kazaların artmasına yol açan hız puanlaması sisteminin kaldırılmasını istedi.

“Robot değiliz”

Eylemde konuşan İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Murat Tomris, hız puanlaması nedeniyle trafik kuralı ihlali yapmak zorunda bırakıldıklarına dikkat çekti, yaşanan kazaların çok sayıda motokuryenin ölümüne, sakat kalmasına ve yaralanmasını yol açtığını belirtti.

Patronların motokuryelerin yaşamını hiçe saydığını kaydeden Tomris, işten atılmakla tehdit edildiklerini anlattı. Hız puanlamasının kaldırılması gerektiğini söyleyen Tomris, “Biz insanız, robot değiliz” diye tepki gösterdi.

“Hiçbir paket bir candan değerli değildir”

Avukat Armağan Gültekin de kuryelerin en büyük sorununun “30 dakika içinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişleri” olduğunu belirtti. Avukat Gültekin, İstanbul Sarıyer’de bir pizza firmasında çalışan motokurye Ferdi S’nin 3 Ekim günü kaza yaparak yaşamını yitirmesinin ardından kazayı yapan kişinin yakınının, “Bunun bir haber değeri yok ki” şeklindeki söylemine tepki gösterdi.

Gültekin, “Herkes şunu bilmeli, hiçbir paket insan hayatından değerli değildir. Hiç kimse başka bir insanın canını kasteden zaman kısıtlamasıyla karşı karşıya bırakılmamalıdır. Yaşanan problemlerin başında 30 dakika içerisinde yetiştirilmesi gereken yemek siparişi ya da site asansörüne alınmamaları geliyor. Pandemi döneminde sürekli çalışan arkadaşlarımıza destek verilmesi gerekiyor. Motokuryelerin zaman zaman kurallara uymamasının tek nedeni işlerini kaybetmek istememeleridir” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir