Ana Sayfa Ekoloji Hopa dolgu projesi davasında bilirkişi raporu açıklandı: “Proje kamu yaranına uygun değildir”

Hopa dolgu projesi davasında bilirkişi raporu açıklandı: “Proje kamu yaranına uygun değildir”

0
Hopa dolgu projesi davasında bilirkişi raporu açıklandı: “Proje kamu yaranına uygun değildir”

Hopa sahilinin doldurulması için hazırlanan imar planlarına karşı açılan davanın bilirkişi inceleme raporu yayınlandı. Hopa halkı lehine yayınlanan raporda “Proje kamu yararına uygun değildir” denildi, rapor mahkemeye sunuldu.

Sendika.org’un haberine göre yayınlanan rapor şöyle:

“Gerekçeli, dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planının meri ÇDP’ye çevre ve şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan yapıp tekniğine, yöresel koşullara ve kamu yararına uygun olmadığı görüşü ve kanaatine varılmıştır. ”

Ne olmuştu

DSİ’nin değişiklik isteğinin ardından AKP tarafından rafa kaldırılan, Hopa Sahil Dolgu projesi, CHP belediyesi tarafından yeniden gündeme getirildi. Hopa’da ilk olarak 2014 yılında AKP dönemin de planlanan sahil dolgu projesi, yeniden gündeme geldi.

Sugören Mahallesi ile Orta Hopa’da yer alan liman girişi arasının ortalama 100-120 metre açığa kadar dolgu yapılacağı planlanıyor, toplam 34,4 hektar (344.000 m2) alana dolgu yapılacak. 2014’de meclis kararı ile yapılan projeye dair 2017 yılında “ÇED raporuna gerek yoktur” kararı çıkartıldı. DSİ’nin, Sugören Deresi’nin önünün kapatılmaması gerektiği görüşü nedeniyle revize edilmek üzere rafa kaldırıldı. Başkan Taner Ekmekçi, projeden dolgu alanın kaldırılması talebini “zaman alır” gerekçesi ile reddetti.

İlçede bulunan STK ve parti temsilcileri heyet oluşturarak Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile görüştü. Ekmekçi görüşmede projenin AKP döneminden kaldığını ancak  planın onaylanırsa mevcutta bulunan  sahil dolgusu üzerinde ki tesislerin kendilerine devredilmesini amaçladığını ve projenin belli bir bölümünü üstlendiklerini söyledi. Hopa halkının açtığı itiraz davası sonucu, Hopa’ya bilirkişi heyeti gelmiş ve keşif çalışmasında bulunmuştu. Dava süreci ise hala devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here