Haberler

Hopa’da gözaltına alınan 15 kişi kaymakamın işaretiyle gözaltına alınmış

Artvin Hopa’da çay üreticilerinin “kota ve kontenjan” uygulamalarına karşı yapılan eylemlerde yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

27 Mayıs günü Hopa ilçe meydanında bir araya gelen ve çaydaki kota ve kontenjan uygulamalarını protesto eden yurttaşlar polis saldırısıyla gözaltına alınırken, gözaltına alınan yurttaşlardan birisi ilçe kaymakamının talebiyle gözaltı işleminin yapıldığını belirtti.

Kaymakam 15 kişiyi aldırttı

Eyleme katılıp gözaltına alınanlardan Kamil Ustabaş, gözaltından çıktıktan sonra taleplerini ve gözaltı sürecini Tele1’e değerlendirdi.

Kendileri gözaltındayken Hopa Kaymakamı’nın da Emniyet Müdürlüğü’nden çıktığını söyleyen Ustabaş, Kaymakam’ın Emniyet Müdürlüğü’nde önceki eylem görüntülerini izleyerek Artvin TEM Şube Müdürlüğü’ne eylemlere katılan 15 kişinin alınması talimatına verdiğini öğrendiklerini belirtti. Ustabaş, 27 Mayıs günü Hopalıların işkenceyle gözaltına alınmasında da Kaymakam’ın bu hedef göstermesinden kaynaklandığını söyledi.

Ardeşen’de de eylemler var

Kemalpaşa ve Hopa’nın ardından Ardeşen’de çay üreticileri sokağa çıktı. “Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkıyoruz. Sömürüye son!” diyen Ardeşenliler, tulum eşliğinde eylem yaptı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir