Haberler

İdlib’de yeni bir “sessizlik rejimi” iddiası

Rusya basınında yer alan bazı dikkat çekici haberlere göre, Rusya silahlı kuvvetlerinin özellikle İdlib bölgesinde son birkaç haftadır çok sayıda cihatçı elebaşını vurmasının ardından bu silahlı gruplar kimi mevzilerini terk etti.

Rusya basınına göre, AKP iktidarının desteklediği bu grupların uğradığı kayıplar Ankara’yı teyakkuza geçirdi ve Ankara, Kremlin ile İdlib bölgesinde yeni bir ateşkes için gizli görüşmeler yürüttü.

YDH’nin aktardığına göre Informing, Glas, Free-news, İANED, Discover24 gibi ana akım medyaya dahil olmayan; ancak istihbarat kaynaklarına yakın olduğu ileri sürülen siteler haberi genellikle “Moskova ve Ankara arasında gizli görüşmeler ortaya çıktı”, “Rusya Hava Kuvvetleri tarafından cihatçı elebaşlarının imha edilmesinden sona Erdoğan Suriye’de yeni bir ateşkes mutabakatı istedi”, “Erdoğan, cihatçıların Rusya hava kuvvetleri tarafından toplu tasfiyesinin ardından yeni bir barış anlaşması istiyor” başlıklarıyla verdiler.

Rusya’nın Suriye’ye Tu-22M3 ağır bombardıman ve MiG-31K avcı uçaklarından başka Suriye açıklarına “Moskova” kruvazörünü sevk ettiği de haberlerde vurgulanıyordu.

Haberlerin adeta tek bir kalemden çıkmış olmaları da dikkat çekiciydi. Haberlerde, gizli görüşmelerin halihazırda yürütülmekte olduğu Suriye’deki kaynaklara dayandırılıyordu.

Söz konusu haber siteleri, görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığını ve Ankara’nın Moskova ile anlaştığını, ateşkesin 1 Temmuz gece yarısı itibariyle başlayacağını da ileri sürdüler.

Glas.ru, varılan mutabakatı “sessizlik rejimi” diye tanımlıyordu. Hemen bütün haberlerde ilgi çekici bir başka vurgu da, anlaşmanın uzun süreceğine dair güvensizlik.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir