Ana Sayfa Haberler İhbar ve kıdem tazminatları için direnişe geçen Neo-Trend Tekstil işçileri: Kayıp patronumuz Kazım Akbulut aranıyor!

İhbar ve kıdem tazminatları için direnişe geçen Neo-Trend Tekstil işçileri: Kayıp patronumuz Kazım Akbulut aranıyor!

0
İhbar ve kıdem tazminatları için direnişe geçen Neo-Trend Tekstil işçileri: Kayıp patronumuz Kazım Akbulut aranıyor!

İstanbul Güngören’deki Gedikli Plaza içinde bulunan Neo Trend Tekstil işçileri, ihbar ve kıdem tazminatları için eylemlerini sürdürüyor.

Yolculuk’un haberine göre salgının başından 1 Temmuz’a kadar izinli olan ve patronlar tarafından Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlandırılan Neo Trend Tekstil işçileri, 1 Temmuz’da işlerine geri döndüklerinde işyerlerinin kapalı olduğunu gördü. Salgın sürecinde “Şirket binası taşınıyor” diyerek binayı boşaltan patron, 1 Temmuz’da işyerlerine ne olduğunu soran işçilere şirketi kapattıklarını ve işten çıkarıldıklarını söyledi. Neo Trend Tekstil işçileri şimdi ihbar ve kıdem tazminatlarını istiyor.

“Gecemizi gündüzümüze katarak kazandıklarımızı, emeğimizin karşılığını patronlardan geri almak için direnişe geçtiğimizi ilan ediyoruz”

Şirketin bulunduğu Gedikli Plaza önündeki ve kayıp patron Kazım Akbulut’un evinin önündeki eylemin ardından işçiler bu kez de bir açıklama yayımlayarak haklarını almak konusunda kararlı olduklarını duyurdu. İşçilerin açıklaması şöyle:

“Biz, 1 Temmuz işten çıkarma yasağının kalkması ile beraber işlerinden atılan 104 Neo-Trend tekstil işçisiyiz.

Salgının başında kısa çalışma ödeneği ile beraber izne çıkarıldık. 1 Temmuz’da kısa çalışma ödeneğini ve işten çıkarma yasağının kalkması ile beraber işimize geri döndüğümüzde patron Kazım Akbulut’un iş yerini boşaltıp kaçtığını gördük, işten çıkarıldığımızı SGK’den gelen bir mesaj ile öğrendik.

Salgın sürecinde “Şirket binası taşınıyor” diyerek binayı boşaltan, haklarımızı alacağımız yönünde namus sözü veren patronumuz Kazım Akbulut ve ailesi, 1 Temmuz’a hazırlık yaparak, 104 işçinin toplamda yaklaşık bir buçuk milyon TL kıdem ve ihbar tazminatlarına el koyarak kayıplara karışmıştır.

Vaktiyle “Gerekirse iki villa satarım yine haklarınızı öderim” diyen, şimdi ise son sözü “Benim param yok bir emekli maaşım var, benden para istemeyin, beni arayıp
rahatsız etmeyin” olan Kazım Akbulut’a sesleniyoruz. Malını, mülkünü, Kaz Dağları’nda yaptığın tatilleri biliyoruz. Seni Kaz Dağları’nda olsan da bulacağız, gerekirse o “iki villa”yı sattıracağız, haklarımızı alacağız.

Hak verilmez, alınır. Gecemizi gündüzümüze katarak kazandıklarımızı, emeğimizin karşılığını patronlardan geri almak için direnişe geçtiğimizi ilan ediyoruz. Evimizin
aşını, çocuğumuzun rızkını hırsızlara bırakmayacağız. Biz işçiyiz, bütün yaşamı emeği ile var edenleriz. Var ettiklerimizin kırıntılarını dahi bize çok görenlere karşı işçi ve emekçiler başta olmak üzere bütün kamuoyunu sesimize ses olmaya çağırıyoruz.”

İşçiler ayrıca eylemlerini duyurabilmek için açtıkları Twitter ve Instagram hesaplarından bir video paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here