Uncategorized

İHD: ‘Cezaevinde kalamaz’ raporu verilen Korkmaz tahliye edilsin

İHD, ağır hasta tutuklu Özal Korkmaz’ın ATK’nin “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmediğini belirterek, derhal tahliyesi edilmesi gerektiğini söyledi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla online basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan İHD yöneticisi Ahmet Çiçek, hapishanelerin ölüm üretmeye, Bakanlık ve yetkililerin susmaya ve duymamaya devam ettiğini belirtti. Çiçek, cezaevlerindeki hak ihlalerine karşı İzmir Kırıklar F-2 hapishanesinde yaklaşık 11 tutuklunun süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığını hatırlatarak, yetkililerin taleplerine kulak vermesini istedi.  Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) yanlı tutumu ve tek karar merci olmasından kaynaklı sorunların çözülmediğini tutukluların mağdur olduğunu ifade eden Çiçek, tutuklu Özal Korkmaz’ın durumuna dikkati çekti.   1988 Van Özalp doğumlu olan Korkmaz’ın 2016’da tutuklandığını, Muğla E Tipi Cezaevi’nde kaldığını söyleyen Çiçek, “Kobane sürecinde, oradaki halka yardım götürdüğü esnada yaralanmıştır. Suruç, Urfa ve Van’da tedavisi yapılmış, tedavi edilirken polislerce tutanak tutulmuş, herhangi bir işlem yapılmamıştır. Olaydan 1,5 yıl sonra tutuklanmıştır” bilgisini paylaştı. 

HASTALIKLARI 

Çiçek, Korkmaz’ın hastalıkları hakkında şu bilgileri aktardı: “Kısmi olarak felçtir, sol tarafı olduğu gibi işlevsiz. Kendi başına ihtiyaçlarını giderememektedir. Yemek yiyemiyor, sadece meyve-sebzeleri kısmen yiyebiliyor. Sandalyede oturamıyor. Kafasının içinde parçalar kalmış. Sürekli üşüyor, ısınamıyor. Bulunduğu ortam hijyen koşullarına uymamaktadır. Arkadaşlarının destekleri ile yaşayabiliyor.” 

KEMİK ERİMESİ BAŞLADI   Çiçek Korkmaz’ın tuklandıktan bir süre sonra İstanbul ATK’ye götürüldüğünü ifade ederek, “ATK ‘hapishanede kalamaz’ raporu vermiş olmasına rağmen hala serbest bırakılmamaktadır. Defalarca gerekli mercilere dilekçelerle başvuruda bulunmuş olmasına rağmen yanıt alamamaktadır. Bütün bu hastalıklarının yanı sıra aileden aldığımız son bilgiye göre, bir de kemik erimesi başlamıştır” diye bilgi verdi. 

TAHLİYE ÇAĞRISI 

Çiçek, Korkmaz gibi yüzlerce tutuklunun olduğunu dile getirerek, “ATK’nin bilimsel ve tarafsız olması gereken özelliği sorunludur. Bizler, tam teşekküllü hastanelerin verdiği heyet raporlarının da kabul edilmesini, hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyoruz” çağrısını yineledi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir