Ana Sayfa Ekoloji İkizdere’de açılmayan taş ocağı için kapasite artışı isteği: “ÇED gerekli değildir kararını alınca orman iznini daha kolay alıyorlar”

İkizdere’de açılmayan taş ocağı için kapasite artışı isteği: “ÇED gerekli değildir kararını alınca orman iznini daha kolay alıyorlar”

0
İkizdere’de açılmayan taş ocağı için kapasite artışı isteği: “ÇED gerekli değildir kararını alınca orman iznini daha kolay alıyorlar”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na İşkencedere Vadisi’nde yapılması planlanan taş ocağına ilişkin 2 ay arayla 2 başvuru yapıldığı, ikinci başvuruda daha açılmayan ocak için kapasite artışı istendiği ortaya çıktı. Avukat Yakup Okumuşoğlu, konuya ilişkin olarak “Burada şu an yol yok. Böyle bir yola başvurarak ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını alınca orman iznini daha kolay alıyorlar” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na taş ocağına ilişkin ilk başvuru 19 Ocak tarihinde yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan başvuru kapsamında bakanlığa Rize, İkizdere ilçesi, Cevizlik köyünde 13.45 hektar orman alanı üzerine yapılmak istenen “Cevizlik Bazalt Ocağı” proje tanıtım dosyası sunuldu.

Patlayıcı madde kullanılacak

Dosyada ocağın müdürlük tarafından işletilmesinin planlandığı belirtilerek ocak sahasında temin edilecek malzemenin AKP’ye yakınlığıyla bilinen, “beşli çetenin” üyelerinden Cengiz İnşaat’ın yapacağı İyidere Lojistik Merkez ve Limanı yapım, bakım ve onarım faaliyetleri ve bölgedeki yol yapımı projelerinde kullanılmasının planlandığı belirtildi.

Dosyada faaliyet kapsamında ocak sahasından yılda 15 milyon 724 bin 800 ton üretim yapılması planlandığına dikkat çekildi. Ayrıca dosyada patlayıcı madde kullanılacağından da bahsedildi. Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 21 Ocak’ta bu projeye ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.

ÇED alanı 37.02 hektara çıkarıldı!

Aynı müdürlük “Cevizlik Bazalt Ocağı Kapasite Artışı” adıyla 3 Mart’ta ikinci başvuruyu yaptı. Projenin ÇED başvuru dosyası bakanlığa sunuldu. Bu kez ÇED alanı 37.02 hektara çıkarıldı. Temin edilecek malzemenin tamamının yine İyidere Lojistik Merkez ve Limanı yapım, bakım ve onarım faaliyetlerinde ve bölgedeki yol yapımı projelerinde kullanılmasının planlandığı belirtildi. Yıllık üretimin de 20 milyon tona çıkarılmasının planlandığı ifade edildi.

Dosyada işletme süresinin 2025’e kadar olduğu ancak cevher bulunması ya da üretimin artırılmasının planlanması durumunda işletme süresinin uzatılması için yeniden başvuru yapılacağı belirtildi.

Öte yandan Cengiz İnşaat’ın, bölgede taş ocağı yapmaya çalışmasına karşın halkın direnişi devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here