RİZE – İkizdere Dereköy’de yapılmak istenen HES projesine tepki gösteren yurttaşlar, halkı bilgilendirme toplantısının yapılmasına izin vermezken, ilçede yeni bir HES istemediklerini vurguladı.

Rize’nin İkizdere Dereköy Mahallesi’nde Reis Holding tarafından yapılmak istenen Hidroelektrik Santral (HES) projesi için yapılacak olan halkı bilgilendirme toplantısına köylüler izin vermedi. Toplantının yapılacağı salona gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve şirket yetkililerine tepki gösteren köylüler, bölgelerinde HES istemediklerini söyledi.

Toplantıya katılan eski Hakların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Murat Çepni, HES’lerin suların yok olmasının sebeplerinden birisi olduğunu vurguladı. Kuraklıktan kaynaklı HES’lerin kapasitesinin de düştüğünü kaydeden Çepni, “Bir şirket para kazansın diye bu proje yapılmak isteniyor. Bu proje her açıdan burayı yaşanmaz hale getirecek. Hiçbir biçimde katkısı olmayacak. Patlatmalar suları yok edecek, arıcılık bitecek. HES vadiye ihanettir. İlk kazmanın vurulmasını engelleyeceğiz” dedi. 

BELEDİYE BAŞKANI VE MUHTARLAR DA İTİRAZ ETTİ

İkizdere Belediyesi Başkanı Hakan Karagöz de, “İlçemize HES ve bununla ilgili bilgilendirilmek istemiyoruz. İkizdere halkının buralardan komple gitmesini istemiyoruz” dedi. Ballıköy Muhtarı Remzi Güzel de, projeye karşı olduklarını söyledi. Yine yurttaşlardan Serkan Yılmaz, “HES projesine tamamen karşıyız. Bölgede kano eğitimleri yapılıyor, rafting çalışmaları var, eğitim havuzları oluşturuluyor” diye konuştu.

‘SONUNA KADAR DİRENEĞİZ’

Yurttaşlardan Hikmet Eren de HES’in daha önce tecrübe ettikleri bir proje olduğunu belirtti. Daha önceki HES’lerden bildikleri şeyin can damarı olan suyun kesileceği olduğunu vurgulayan Eren, “İkizdereye eğer yatırım yapılacaksa turizm yatırımı yapılsın. Dağımıza, vadimize kesinlikle dokunulmasın. Sularımızı ranta peşkeş çektirmeyeceğiz. Demokratik bütün haklarımızı kullanarak sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandı.

Yurttaşların tepkisi üzerine toplantı için gelen heyet, toplantının yapılamadığına dair tutanak tutarak köyden ayrıldı.

Bir Cevap Yazın