Ekoloji Haberler Uncategorized

İkizköy Çevre Komitesi- Biz zeytinlerimizi Anayasal ödev ve haklarımıza dayanarak korumaya devam edeceğiz

Zeytinlikleri Madenciliğe Açan Yönetmelik Değişikliğinin Yürütmesinin Durdurulmasının Kaldırılmasına Dair açklama

Bilindiği gibi Akbelen  Ormanının linyit kömür ocağına dönüştürülmesine izin veren Tarım ve Orman Bakanlığı izninin  iptali davasında  ikinci kez keşfin yapılacağı 1 Mart  2022 tarihli Resmi Gazete’de Zeytinliklerin katline yol açacak bir yönetmelik değişikliği yayınlanmıştı.

 ’01/03/2022 tarihli ve 31765 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, üst hukuk normu olan 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20.maddesine açıkça aykırı olduğu ortadaydı.

Bu kadar açık hukuka aykırılık ve Zeytinlikleri madencilerin  talanına açan yönetmelik değişikliği toplumda ciddi tepkiye yol açtı ve Danıştay’a yüzlerce dava açıldı.

Yönetmelik değişikliğinin Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerine linyit kömürü sağlamak amacıyla çıkartıldığı artık ortaya çıktı http://ikizkoydireniyor.net/zeytin-yasasi-degistirilemez/

Henüz yönetmelik değişikliğinin  nasıl uygulanacağına dair Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tebliği yayınlanmadan 31/03/2022 tarihinde YK Enerji tarafından Işıkdere mevkiindeki zeytinlerin sökülmeye kalkışmasından da,  değişikliğin  YK Enerji için yapıldığı belliydi.

Şirket oldu bittiye  getirmek istese de Anayasadan aldığımız hak ve ödev gereği, zeytinlerimizin sökülmesini durdurduk. Biz sökümü  durdurduk, Danıştay 8.Dairesi de ucube yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurdu. Bu şekilde bir kez daha zeytinlikler koruma altına alınmış oldu.

Ancak bugün öğrendiğimize göre Danıştay 8.Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararı itiraz üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından kaldırılmış. Üst Kurul, “davaya Danıştay 8. Daire ile Danıştay 10. Dairenin ortak heyetle bakması gerektiği” gerekçesine dayanmış. Kim bakacaksa baksın, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması bizce yanlış olmuştur. Oluşan boşluğun kötüniyetlilerce doldurulmasının önüne derhal geçilmelidir.

Biz  zeytinlerimizi Anayasal ödev ve haklarımıza dayanarak korumaya devam edeceğiz. Danıştay da “hemen ortak heyetle yeni bir yürütmenin durdurması kararı” ya da Danıştay 8. Daire tarafından “ortak heyet toplanınca yeniden değerlendirilmek üzere yeni bir yürütmenin durdurması kararı” almalıdır. Danıştay’dan hukukun üstünlüğünden, hukuk devletinden yana olan yurttaşlar olarak bekliyoruz.

Yönetmelik değişikliğinden sonra oluşan “Zeytin ittifakı”na da  soruna  yeniden sahip çıkmaya çağırıyoruz.

İkizköy Çevre Komitesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir