Makale

İkizköy Direniyor, İklim için, İnsanca Yaşam İçin Direniyor- Arif Ali Cangı

Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santraller yüzünden yaklaşık 40 yıldır kömür için bölgenin altı üstüne getirildi. Doğal ortamlar, ormanlar, tarım alanları, köyler kömür ocağına dönüştü.
İzmir Çevre Hareketi Avukatları tarafından açılan dava sonucunda, Aydın idare mahkemesi tarafından termik santralların kapatılmasını gerektirecek karar verilmiş, karar Danıştay tarafından onanmıştı. Dönemin siyasi iktidarı mahkeme kararını uygulamak yerine , uygulanmaması için ilke kararı aldı. Bunun üzerine yapılan başvuru sonucunda AİHM 2005 yılında ihlal kararı verdi, bu karar da uygulanmadı.
Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarına kömür sağlamak için 15 km boyunca uzanan maden ocakları en son İkizköy’e dayandı, en eski mahalle olan Işıkdere mahallesini yuttu. Şimdi de Akbelen Ormanı kömür için yok edilmek, maden ocağı haline getirilmek isteniyor.
İkizköy’lüler 3 yıldan beri yaşama hakları için mücadele ediyorlar. Geçen yıl Akbelen Ormanının ağaçları kesilmeye başlayınca, bedenleriyle karşı koydular, kesimi durdurdular. Açtıkları davalardan bir türlü yürütmeyi durdurma kararı çıkmayınca 17 Temmuz 2021 tarihinde Akbelen ormanı girişine çadırlarını kurarak, ormanı fiilen koruma altına aldılar. Yangın bahanesiyle şirketin ağaç kesmeye başlaması üzerine, İkizköy’lüler ve yaşam savunucusu dostları yine bedenleri ile karşı durdurdular, bunun üzerine Mahkemelerden yürütmeyi durdurma kararları çıktı. İkizköy’lüler ve dostları bir yıldır Akbelen ormanını meşru yollarla fiilen koruyorlar. Termik Santralların kömür sahalarını genişletmesini engelliyor, santralların ömrünü kısaltıyorlar. Onlar ormanlarını ve yaşam alanlarını korurlarken aynı zamanda somut olarak küresel iklim değişikliğini önleme mücadelesi veriyorlar, onların avukatları olma onuru da bize düştü. Yeryüzünün geleceği, yaşanılabilir bir gezegen için direnen güzel insanlara selam olsun.

Arif Ali Cangı kimdir? İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İzmir Barosu’na bağlı olarak avukatlık yapmaya başladı. İki dönem Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği ve iki dönem İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Bergama-Ovacık Altın Madeni ile başlayan “siyanür liçi yöntemiyle altın madeni işletmesi’ne karşı faaliyet gösteren İzmir-Bergama, Eşme, Sivrihisar, Havran/Küçükdere Elele Hareketi’nin 2003-2004 döneminde İzmir Barosu adına dönem sözcülüğü görevini yürüttü. Bergama’da bulunan 1800 yıllık Allianoi Antik Sağlık Yurdu’nun baraj suları altında kalmasını önlemek, kazıların tamamlanması, yerinde korunması ve gereken restorasyonun yapılarak gelecek kuşaklara aktarılması konularında çalışmalar yapan Allianoi Girişim Grubu’nun Eylül 2004- Mart 2006 arasında dönem sözcülüğü görevini yürüttü. Ege Bölgesinde doğal ve kültürel değerlerin korunması için çalışmalar yapan demokratik kitle örgütleri, sivil toplum örgütleri ile bireysel katılımcıların oluşturduğu EGEÇEP Ege Çevre ve Kültür Platformu’nun Aralık 2006- Ocak 2008 arasında sözcülüğünü yürüttü. Bireysel ve örgütlü olarak, doğal ve kültürel değerlerin, sağlıklı çevrede yaşama hakkının korunması alanındaki çalışmaları sürüyor. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) İzmir Grubu’nda aktivist olarak çalıştı. ÖDP İzmir İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.2009 Yerel seçimlerinde İzmir Birlikte Başaracağız Platformu tarafından Bağımsız- İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildi. Eski Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (EDP) kuruluşundan kapanmasına kadar İzmir İl Başkanı olan Cangı, 25 Kasım 2012’de kurulan Yeşiller ve Sol Gelecek Parti’nin (YSGP) 30 Kasım 2013 tarihinde yapılan olağan konferans/kongresine kadar eşsözcülüğü görevini sürdürdü.Halen Yeşil Sol Parti MYK üyesi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir