Ekoloji Manşet

‘İklim için harekete geç’ çağrısı

ETELGRAF HABER-

BM İklim Konferansı’na katılan devletleri iklim değişikliği noktasında uyaran 127 aydın ve sanatçı, Kadıköy’de yapılacak olan etkinliğe katılım çağrısı yaptı.   Glasgow’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği 26’ncı Taraflar Konferansı’na (COP26) katılan devletleri “iklim değişimini durdurmaya” çağıran 127 aydın, sanatçı, yazar ve gazeteci, bir imza metni yayımladı. Aralarında Sezen Aksu, Sertap Erener, Feryal Öney, Lale Mansur, Serra Yıldırım, Oya Baydar, Ömer Madra ve Yetvart Danzikyan’ın da bulunduğu imzacılar, yayımladıkları metinde iklim için atılan adımların yetersizliğine dikkati çekti. 

6 KASIM ÇAĞRISI 

“Ben de varım” diyen imzacılar, 6 Kasım Küresel Eylem Günü için çağdır yaptı. “İklim ve gezegen için: COP26 değil mücadele!” başlığıyla yayımlanan metinde, “6 Kasım’da eylemlerde buluşalım. Dünya liderleri Kasım ayında, geleceğimizi belirleyeceği ortada olan COP26 için Glasgow’da buluşacak. Küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5? ile sınırlandırmak için emisyonların 2030 yılına kadar yarıya indirilmesi hedefi, bizlere iklim kaosundan çıkış için sadece yüzde elli şans tanıyan bir hedeftir. Üstelik bu yetersiz hedefin bile çok gerisindeyiz. Gerçeği, yükselmekte olan emisyon değerlerinden okuyabiliyoruz. Küresel emisyonların 2030 yılına kadar 2010 seviyelerine kıyasla yüzde 16 artması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

 HAREKETE GEÇ

 “Bugünü ve geleceği kurtarmak için hemen harekete geçilmeli” çağrısı yapılan metinde, “2050 değil 2030 yılına dek fosil yakıt emisyonlarının sıfırlanması hedeflenmelidir. Hem Glasgow’da hem de dünyanın dört bir yanında kitlesel protestolar inşa etmek zorundayız. Bilimin arkasında birleşen küresel iklim hareketinin sloganı; ‘Sistemi Kökten Değiştir’. Bu hareketin Türkiye ayağı olarak, iklim adaleti ve adil dönüşüm ilkeleriyle bir araya gelen bizler de 6 Kasım Uluslararası Eylem Günü’nde COP26 zirvesini protesto etmek ve ‘Harekete geç’ demek için örgütleniyoruz.” 

 KADIKÖY’DE YÜRÜYÜŞ 

 İklim aktivistlerinin 6 Kasım saat 15.00’te Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde bir araya geleceği aktarılan metinde, “Burada gerçekleştirilecek basın açıklamasının ardından Müze Gazhane’ye yürüyüş düzenlenecek. Gazhane’de ise aktivistlerin konuşmalarının yer aldığı forumun yanı sıra Asena Akan, Banu Kanıbelli, Ceyda Özbaşarel ve İdil Meşe sahne alacak” denildi.  

İMZACILAR 

Metinde yer alan imzacılar ise şöyle: Abdülsamet Baskak, Ahmet Aykaş, Akgün İlhan, Alev Er, Ali Mirkan Konar, Ali Şahinkaya, Arzu Başaran, Arzu Şenel Atmaca, Atilla Dirim, Atlas Sarrafoğlu, Aydanur Gülşen, Aydın Engin, Aykurt Nuhoğlu, Ayşe Çavdar, Ayşegül Sevim, Bahar Topçu, Banu Kanıbelli,  Barış Gençer Baykan, Baskın Oran, Bedri Soylu, Bülend Tuna, Bülent Atamer, Burak Demir, Can Irmak Özinanır, Çağla Oflas, Çağla Üren, Can Candan, Celal Korkut Yıldırım, Çetin Özen, Ceyda Özbaşarel, Derya Kap, Deysem Siti, Didem Gençtürk, Duru Barbak, Ece Baykal Fide, Ecem Albayrak, Ela Naz Birdal, Elif Ünal, Emin Şakir, Emine Özkan, Emine Uşaklıgil, Ercüment Gürçay, Erdoğan Aydın, Eren Sevim, Erol Köroğlu, Ersin Damarsardı, Ethem Özgüven, Evrim Kepenek, Faruk Sevim, Ferda Keskin, Feryal Öney, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Güneş Akçay, Gürhan Ertür, Hacer Yeşilçay, Hadi Cin, Hakan Yapar, Hasan Fehmi, Hatice Morkaya, Helin Alp, Hilal Şenel, Işıl Su Gürgöze, İbrahim Betil, İdil Dağdemir, İdil Meşe, İlksen Mavituna, İsmail Çapar, İsmail Karaavcı, Jbid Luys Gezer, Koray Doğan Urbarlı, Lale Mansur, Levent Gültekin, Levent Tüzel, Mahmut Koca, Mehmet Ali Fırat, Mehmet Altan, Mehmet Emin İlbeyli, Melisa Akkuş, Meltem Düzel, Metin Yoksu, Muğdat Bartu, Murat Cano, Murat Çelikkan, Murat Güvenç, Murat Sabuncu, Nazar Büyüm, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nicole Cavak, Nil Mutluer, Nuran Yüce, Nurcan Baysal, Nurten Ertuğrul, Ömer Madra, Onur Gözütok, Onur Korkmaz,  Orhan Alkaya, Orhan Silier, Oya Baydar, Öykü Uslu, Ozan Tekin, Özdeş Özbay, Özge Korkmaz, Özlem Teke, Petra Holzer, Piraye Antika, Ramazan Çalışkan, Rıza Türmen, Roni Margulies, Rüksan Tuna, Şanar Yurdatapan, Şenol Karakaş, Serra Yılmaz, Sertab Erener, Sevgi Uçan Çubukçu, Sevil Turan, Sevilay Çelenk, Sezen Aksu, Şükrü Hurmalı, Tatyos Bebek, Tuğba Özer, Tülin Hadi, Tuna Emren, Ufuk Uras, Yasemin Sayıbaş Akyüz, Yetvart Danzikyan ve Yıldız Önen. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir