Ana Sayfa Ekoloji İklim krizinin Arhavi sonuçları

İklim krizinin Arhavi sonuçları

0
İklim krizinin Arhavi sonuçları

ARTVİN – Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşanan selin bilançosu açıklandı. 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkıldı. Artvin’de perşembe gün aşırı sağanak yağış sonrası meydana gelen sel ve heyelanların verdiği hasar ortaya çıktı. Arhavi ilçesinde meydana gelen felakette Kapiste deresinin taşması sonucu Boğaziçi ve Cumhuriyet mahallelerinde büyük hasar meydana gelmişti. Elektrik, su ve telefon hatlarının da zarar gördüğü ilçede altyapı sorunu devam ediyor. Balçığa gömülü ev ve iş yerleri ile cadde ve sokaklarda temizlik çalışmaları sürüyor. İş makineleri ile enkaz ve molozun kaldırıldığı cadde ve sokaklar su tankerleri vasıtasıyla yıkanıyor. 

YÜZLERCE BİNA HASAR GÖRDÜ

 İlçede hasar tespit çalışmaları yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İlbank Bölge Müdürlüğü, felaketin bilançosunu açıkladı. Açıklamaya göre 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkıldı, 6 bina, 3 ev ve 9 bağımsız bölüm ağır hasar gördü. 253 bina,  bin 144 bağımsız bölüm ile 44 konut ise sel ve heyelanlardan etkilenerek hasar aldı. İlçede hasar tespit çalışmalarının sürdüğü belirtildi. 

KAYIP 3 KİŞİ ARANIYOR

 Selde kaybolan Artvin’in Murgul ilçesinde Serdar Yiğit ile Rize’nin Güneysu ilçesinde Hasan Arıcı ve Muradiye Beldesi’nde çöken evin enkazı altında kalarak kaybolan Batuhan Delihasan ise arama çalışmaları devam ediyor. Dere yatağında yapılan aramalara AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri katılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here