Ekoloji Manşet

“İktidar, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasında ne kadar samimi?”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yönetmelik kapsamında olup izleme raporlarını bakanlığa sunmayan işletmelere “Çevre Kanunu ile Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik” gereği uygulaması gereken 22 milyon 109 bin liralık para cezasını uygulamamış. Sorumluluklarını yerine getirmeyen işletmelere ceza kesmesi gerekirken göz yummuş. ” Diye konuştu.

“Ne işletmeler sorumluluğunu yerine getirmiş, ne bakanlık peşine düşmüş”

2019 yılında bakanlığın bu konu ile ilgili eksiklerinin belirtilmesine rağmen, bu yıl Sayıştay Raporu’nda tekrar bulgu konusu yapıldığını söyleyen Başevirgen, “Sanayi tesislerinde üretim esnasında ortaya çıkan karbondioksitin belirlenen kriterler arasında olması gerekirken, bu değerlerin çok üstünde karbon salımı yapan tesislerin bulunduğu, denetimlerinin yetersiz olduğu, bu şekilde faaliyetlerine devam ettikleri ve halen İl Müdürlüklerince cezai işlem tesis edilmeyen işletmeler olduğu Sayıştay Raporu’nda açıkça belirtilmiş. Ne işletmeler sorumluluğunu yerine getirmiş, ne de bakanlık bu işletmelerin peşine düşmüş. Oysaki yönetmelik gereği şirketlerin sera gazı emisyonu raporlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunmaları gerekiyor. Şirketlerin bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda da bakanlığın cezai yaptırım uygulaması gerekiyor. Bakanlık, bu işletmelere kanunen uygulaması gereken cezai yaptırımları neden uygulamadığını açıklamak zorunda. ” Dedi.

“İktidar, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasında ne kadar samimi?”

Başevirgen, “Kısa bir süre içinde Meclis’te onaylanacak olan Paris İklim Anlaşması, sera gazı emisyonlarının tavan yaptığına ve yüzyılın ikinci yarsında iklim sorununun çözülmesi gerektiğine dikkat çekiyor ve mümkün olan en kısa sürede uygulanması gereken küresel bir eylem planı ortaya koyuyor. Dünyada enerjiden tarıma, ulaşımdan sağlığa kadar birçok sektörü etkileyen iklim değişiklikleri ile mücadele ediliyor. Bunun için de birçok ülke sera gazı emisyonlarını ya da salımlarını azaltma sözü verdi. Biz de bu mücadeleye ortak olacağız. Ancak bakanlığın umursamaz ve kuralsızlığa göz yumar tavrı iktidarın Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasında ve gereklerini yerine getirme konusunda ne kadar samimi olduğunu da tartışılır hale getiriyor. Sayıştay’ın uyarılarına kulak asmayanların, anlaşmanın onaylanmasından sonra uygulamaya konacak olan denetim ve yaptırım mekanizmalarını daha sıkı ve tavizsiz bir şekilde uygulayacağından nasıl emin olacağız?” diye sordu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir