Haberler

İktisatçılar yorumladı: Kamu bankalarının kredi faizi kararları ne anlama geliyor?

İktisatçılar kamu bankalarının kredi faiz oranlarındaki indirimini değerlendirdi. İhtiyaç kredilerinde indirim yapılmayıp konut kredilerine yönelik faiz indirimini inşaat sektörünü can verme olarak yorumlayan ekonomistler, bu yolun servet aktarımına neden olacağına dikkat çekti. Gelir adaletsizliğinin artacağı belirtilen yorumlarda, daha önce de denenmiş bu yöntemin enflasyonu yükselteceği vurgusu yapıldı.

Ziraat Bankası ve Halkbank’ın üst düzey yönetim kademelerinde görev almış Şenol Babuşçu, kararı eleştirirken “Ticari krediler içinde batık oranının en yüksek olduğu sektörün inşaat sektörü” olduğuna dikkat çekti.

“Amaç müteahhitleri yüzdürmek”

İktisatçı Hayri Kozanoğlu, “Müteahhitleri yüzdürmek için sade vatandaşın cebinden zarar yazıyor” diyerek gelişmeye tepki gösterdi.

Doç. Dr. Baki Demirel de faiz indirimi kararında inşaat sektörüne yönelik hedefe dikkat çekti.

1 sene önce de denediler

İktisatçı Mustafa Sönmez, “Enflasyon %20’ye vurmuşken iyi faiz. Kredi çeker döviz alırım kâr ederim. Niye harcayayım? Bunu düşündü mü aklıevveller? Temmuz 2019-2020 arası denenmiş ve enflasyonu patlatmış bir yol. Şaşkınlar” ifadelerini kullandı.

İktisatçı Yalçın Karatepe ise faiz indirim oranlarındaki tercihlerin “servet aktarımı” anlamına geldiğini söyledi. Karatepe, şu paylaşımları yaptı:

“Konut kredisi faiz oranını indir, ama cebinde parası olmayan ve krediyle ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşın kullandığı ihtiyaç kredilerinin faizine dokunma. Tercih gayet net.”

“Eğer ayda 16 bin lira kredi kredi ödeyebilecek geliri sahip olanlara faiz indirimi geliyorsa bu açıkça servet transferi anlamına gelir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir