Haberler

“İlk kez oy kullanacak genç seçmenin yüzde 33.5’i CHP’yi, yüzde 24’ü ise AKP’yi tercih ediyor”

MetroPOLL Araştırma’nın verilerine göre 2018’deki milletvekili seçimlerinde yaşı tutmadığı için oy kullanmayan yeni kuşak seçmenlerin yüzde 33.5’inin şimdi CHP’ye oy vermeyi, yüzde 24’ünün ise AKP’ye oy vermeyi tercih ettiğini belirtti.

MetroPOLL’un kurucusu Özer Sencar, nisan ayı itibariyle partiler arası oy hareketleriyle ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaşırken, verilere göre “24 Haziran 2018’de AK Partiye oy verenlerin yüzde 67’si bu pazar seçim olsa yine AK Parti’ye, yüzde 3’ü CHP’ye, yüzde 3.8’i İYİ Parti’ye, yüzde 2.7’si MHP’ye, vs, oy vereceğini söylüyor. Yüzde 17.6’sı ise kararsızlara gidecek” deniyor.

Ayrıca, 24 Haziran 2018 seçiminde yaşı tutmadığı için oy kullanamayanlar ve yaşı tuttuğu halde oy vermeyenlerle ilgili olarak da yeni kuşak seçmenlerin yüzde 33.5’i CHP’yi, yüzde 24’ü ise AKP’yi, yüzde 6,5’i ise MHP’yi tercih ediyor.

Yaşı tutmasına rağmen oy kullanmayan hoşnutsuz seçmenin ise yüzde 6.6’sı AKP’ye oy vereceğini ifade ederken yüzde 15’i CHP’yi, yüzde 10.7’si MHP’yi tercih edeceğini kaydetti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir