Haberler

İngiliz istihbaratı Suriye’de El Kaide ile temasta

Moskova’dan bir diplomatik kaynak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Batılı istihbarat servislerinin Suriye’de faaliyet gösteren uluslararası terör gruplarıyla temas kurduğunu söyledi. 

Sputnik İngilizce servisinin haberine göre söz konusu kaynak, “Eldeki bilgilere göre, Batılı ülkelerin istihbarat servisleri Suriye’de faaliyet gösteren uluslararası terör gruplarıyla sadece dolaylı olarak değil, doğrudan temas kuruyor” dedi. 

Kaynak, daha önce Nusra Cephesi adını kullanan ve İdlib’in ele geçirilmesinden sonra başka silahlı grupların katılımıyla ‘Heyet Tahrir Şam’ adını alan örgütün liderlerinin Suriye-Türkiye sınırında İngiliz gizli istihbarat servisi MI6 temsilcileriyle görüştüğünü belirtti.

Diplomatik kaynağa göre, görüşmede Heyet Tahrir Şam (HTŞ) adlı örgütün terör örgütleri listesinden çıkarılması ihtimali ele alındı. 

Sputnik’e bilgi veren kaynak, “Bu amaçla İngiltere tarafı HTŞ’ye Batılı ülkelere yönelik yıkıcı faaliyetlerden vazgeçmesini ve onlarla yakın işbirliği kurmasını teklif etti” dedi.

Heyet Tahrir Şam’ın geçmişi

El Kaide’nin Suriye kolu olarak kurulan örgütün ilk adı ‘Cebhetun Nusra Li Ehlu’ş- Şam’ (Şam Halkına Yardım Cephesi) idi. 

Nusra Cephesi, Suriye krizinin başlamasının ardından o dönemde ‘Irak İslam Devleti’ adını kullanan IŞİD’in lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin komutanlarından Ebu Muhammed Colani tarafından kuruldu. 

Ebu Bekir Bağdadi’nin 2013 yılında Nusra Cephesi ile birleştiklerini ve liderliğini yaptığı ‘Irak İslam Devleti’ adlı örgütün adını ‘Irak Şam İslam Devleti’ şeklinde değiştirdiğini açıklamasına tepki gösteren Ebu Muhammed Colani, el-Kaide Lideri Eymen Zevahiri’ye bağlılık bildirdi.

El Kaide’nin Suriye kolu oldukları için 2012 yılında Amerika tarafından terör örgütü ilan edilen Nusra Cephesi’nin lideri Colani, Suriye’deki silahlı grupların ılımlı ve terörist diye ayrıştırılmaya başlanması üzerine 28 Temmuz 2016’da el-Kaide’den ayrıldıklarını açıkladı ve örgütün yeni adının ‘Şam’ın Fethi Cephesi’ olduğunu söyledi.

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep’i silahlı gruplardan temizlemesi üzerine 2015’te İdlib’i ele geçiren ‘Fetih Ordusu’ adlı silahlı gruplar koalisyonu Halep yenilgisinden dolayı birbirini suçlayarak iç savaşa başladı.

İdlib’de yaşanan bu iç savaşta Ebu Muhammed Colani liderliğindeki ‘Şam’ın Fethi Cephesi’ grubuna katılan örgütler veya diğer gruplardan ayrılanlar Heyet Tahrir Şam (HTŞ) adlı grubu oluşturdu.

Amerika ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülke tarafından terörist olarak nitelenen Ebu Muhammed Colani liderliğindeki Heyet Tahrir Şam, İdlib’i kontrolü altında tutuyor. 

Heyet Tahrir Şam’ın arama kurtarma örgütü olarak faaliyet gösteren ‘Beyaz Baretliler’ adlı örgüt de İngiliz İstihbarat görevlisi James Le Mesurier tarafından kurulmuştu.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir