Haberler

Irak seçimlerine Birleşik Arap Emirlikleri müdahalesi iddiası

Iraklı Gazeteci Yazar Ahmed Abdussade, Birleşik Arap Emirlikleri’nin seçmenlerin oy vermek için kullandığı elektronik cihazların ana bilgisayarına müdahalede ederek seçim sonuçlarını manipüle ettiğini öne sürdü.

Ahmed Abdussade Twitter’daki kişisel hesabından yaptığı açıklamada seçim sonuçlarına yapılan itirazlara dikkat çekti ve “Seçim sonuçlarına ilişkin krizi çözmenin yolu oyların siyasi grupların temsilcilerinin de hazır bulunduğu bir ortamda elle sayılmasıdır. Çünkü Birleşik Arap Emirlikleri oy verme makinelerinin ana bilgisayarlarına müdahale ederek sonuçları, Halk Seferberlik Güçleri’ni ortadan kaldırma projesi çerçevesinde belirli siyasi gruplar lehine manipüle etmiştir” dedi.

Iraklı gazeteci Ahmed Abdussade, mesajında ayrıca “Kuşkusuz oyların elle sayılmasına itiraz edenler seçimlerde yapılan bu hileye ortaktır” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Hadi Amiri liderliğindeki Fetih İttifakı, Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti ve Halk Seferberlik Güçleri’nin bileşenlerinden Asaibu Ehl-i Hak ve Hizbullah Tugayları seçim sonuçlarına itiraz konusunda bir ortak koordinasyon kurulu oluşturdu.

Söz konuş siyasi grupların koordinasyon kurulu tarafından yayımlanan yazılı açıklamada “demokratik süreçlerin ve seçimlerin adil, özgür ve güvenli” bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekildi. 

2018 seçimlerindeki seçim usulsüzlüklerinin 2019’daki üzücü olayların yaşanmasına neden olduğunun hatırlatıldığı açıklamada 10 Ekim’de yapılan seçimlerin sonuçları konusundaki kuşkuların giderilmesi ve demokratik sürecin desteklenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na seçimdeki sorunlarla ilgili tüm teknik detayların bildirildiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun tüm sorunları somut adımlarla ortadan kaldırma taahhüdünde bulunduğu; ancak bu konuda belirtilen yasal adımların tümünü atmadığı belirtildi ve bundan dolayı seçim sonuçlarına itiraz edildiği ifade edildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir