Ana Sayfa Haberler İran: Henüz Taliban hükümetini tanıma aşamasında değiliz

İran: Henüz Taliban hükümetini tanıma aşamasında değiliz

0
İran: Henüz Taliban hükümetini tanıma aşamasında değiliz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin komşu Afganistan’daki son gelişmeleri dikkatle izlediğini ve tüm taraflarla temas halinde olduğunu ancak şu aşamada Taliban’ı resmen tanımayacaklarını söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, haftalık basın toplantısında konuşan Hatibzade, Afganistan halkı arasındaki barış görüşmelerine katkı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Hatipzade, “Tüm tarafları Afganistan’da şiddetten kaçınmaya, istikrar ve barışa doğru ilerlemeye ve Afganistan’ın demografik ve etnik yapısını yansıtan şeffaf ve hesap verebilir bir hükümet kurmak için bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şu an tanıma aşamasında değiliz”

İran’ın Afganistan’da hakimiyeti ele geçiren Taliban’ı tanıyıp tanımayacağına dair soruya ise Hatibzade, şöyle cevap verdi:

“Şu anda o aşamada değiliz. Afganistan’ın gelecekteki hükümetine karar vermek için henüz çok erken. Afgan halkının canını, malını ve namusunu korumak, çeşitli Afgan grupları arasında kapsamlı bir diyalog yürütmek ve bu ülkede kapsayıcı bir hükümetin kurulması şu anki önceliğimizdir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here