Ana Sayfa Haberler İran ve Rojhilat devrime yürüyor

İran ve Rojhilat devrime yürüyor

0
İran ve Rojhilat devrime yürüyor

HABER MERKEZİ– İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesi arından Kürtler ve kadınların öncülüğünde başlayan halk ayaklanması yayılarak devam ediyor.  İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesi sonrası başlayan halk ayaklanması 56’ncı gününde yayılarak devam ediyor. Dün gece birçok kentte eylemler düzenlendi ve protestolarda katledilenler için anma törenleri yapıldı. Rojhilat’ın Sine, Mahabad, Bokan, Kamyaran ve daha birçok bölgesinde gençler ve kadınlar farklı eylemlerle tepkilerini dile getirdi. Hükümete karşı tepkilerini dile getiren gençler, sokaklarda ateş yakarak “Jin, Jiyan, Azadî” sloganları attı.

HER YER EYLEM ALANINA DÖNÜŞTÜ

 Serdeşt ilçesinin Bêwrani köyünde Hemin Hemze adlı yurttaşın katledilmesi nedeniyle büyük bir eylem düzenlendi. Hemin’ın cenazesi sloganlar eşliğinde defnedilmesinin ardından protesto gösterisi düzenlendi. Loristan’ın Xuremawa kentinde ise Sam Bîranwend’in cenazesi defnedildi. Rejim güçlerinin merasime katılan kitleye ateş etmesi üzerine protesto gösterileri başladı. Belucistan’ın başta Zahidan, Rask, Wêranşar, Xaş, Pişin, Sarawan ve Çabehar kentlerinde de gösteriler ve eylemler düzenlendi.

 ‘JİN JİYAN AZADÎ’ YAZILAMALARI 

 Belucistan’ın birçok kentinde rejim güçleri protestoları şiddetli saldırılarla bastırmak istedi. Tahran’da İhsan Xan Mihmedi isimli 17 yaşındaki çocuğun kırkıncı gün anması düzenlenmesinin ardından da protestolar yapıldı. Eylemciler duvarlara “Jin, Jiyan, Azadî” yazılmaları yaptı.

  EN AZ 775 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

 Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (KMMK) dün İran hükümetinin Doğu Kürdistan’da göstericilere yönelik insan hakları ihlallerinin 55 günlük bilançosunu açıklamış ve protestolarda 130’u kadın en az 775 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.  

MA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here