Haberler

İsrail kana doymuyor: Filistin’de can kaybı 103’e yükseldi

Filistinliler, bayramı İsrail’in hava bombardımanları altında geçiriyor. İsrail hava kuvveteri Gazze Şeridi’ndeki yüksek katlı binaları hedef almayı sürdürürken, asker sevkiyatı da devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısının 103’e yükseldiğini duyurdu. İsrail, “Hamas’ı vuruyoruz” açıklamasında bulunsa da yaşamını yitirenlerin 27’si çocuk. Şimdiye kadar 580’dan fazla kişi saldırılarda yaralandı.

Sputnik’te yer alan habere göre ise İsrail’e ait insansız hava araçları (İHA) saldırıların ardından yaralılara yardım eden sivilleri hedef aldı. Habere göre Gazze’nin güneyinde yer alan Sabra Mahallesi’ndeki Al Thalatiny Caddesi üzerinde İsrail tarafından daha önce vurulan bir noktada yaralılara yardım eden siviller (İHA) ile vuruldu.

Batı Kudüs’teki bir halk pazarında yürüyüş yapan aşırı sağcı Yahudi bir grup “Araplara ölüm” sloganları attı. İsrail polisi, aralarında kar maskeli kişilerin de bulunduğu gruba müdahale etmedi. 

Batı Şeria’nın güneyinde yer alan Et-Tevane köyünde İsrail polisinin Filistinlilere ateş açması sonucu 8 kişi yaralandı. Tevane Köy Meclisi Başkanı Muhammed Rab’i bir grup Yahudi yerleşimcinin, bayramlaşmak için köyde dolaşan Filistinlilere taşlarla saldırdığını söyledi.

Rab’i, köy halkının yerleşimcilerin saldırısına karşı koymak için toplanması üzerine İsrail askerlerinin olaya müdahale ederek Filistinlilere gerçek ve plastik mermilerle ateş açmaya başladığını belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir