Ana Sayfa Haberler “İsrail’in Filistinlilere yaptıklarına öfkelendiniz mi? İşte yapabileceğiniz 5 şey…”

“İsrail’in Filistinlilere yaptıklarına öfkelendiniz mi? İşte yapabileceğiniz 5 şey…”

0
“İsrail’in Filistinlilere yaptıklarına öfkelendiniz mi? İşte yapabileceğiniz 5 şey…”

İsrail üstündeki ekonomik ve siyasi baskıyı artırmaya çabalayan küresel bir kampanya olan BDS Hareketi, resmi internet sitesinden dünya halklarına bir çağrı yayımladı.

“İsrail’in Filistinlilere yaptıklarına öfkelendiniz mi? İşte yapabileceğiniz 5 şey” başlıklı açıklamada, Filistin halkının dünya halklarına beş başlıkta çağrısı yer aldı. Tıpkı hareketin ana amaçları gibi İsrail işgal rejimine dönük ekonomik ve siyasi baskıyı arttırmayı amaçlayan beş başlık ile dünya halklarının Filistin direnişine destek olabileceği belirtildi. Açıklamanın sonunda ise BDS kampanyasına katılım çağrısı yapıldı.

BDS tarafından yayımlanan çağrının tamamı şöyle:

  • Öfkenizi BDS kampanyasına ve Filistinle dayanışma gruplarına kanalize edin
  • İsrail’e yatırımları geri çektirin
  • İsrail ve onun suç ortağı olan hükümetlerle şirketleri boykot edin

Filistinlilerden dünya halklarına çağrı

Pek çok ülkede, hükümetler ve şirketler İsrail’in on yıllara dayanan askeri işgal, yerleşimci-sömürgeci ve ayrımcı rejiminin, tıpkı Güney Afrika’daki ayrımcı rejimin olduğu gibi, suç ortağı. İsrail bu zulüm rejimini yalnızca uluslararası suç ortaklıklarıyla sürdürebilir.

İşte bu suç ortaklığına karşı ve Filistinlilerin özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesini destekleyebilmeniz için yapabileceğiniz en etkili 5 şey:

  • İlerici ağlarla birlikte parlamentoların ve hükümetlerin (a) ayrımcı İsrail’le ve dünya genelinde benzer baskıcı suç rejimleriyle tüm askeri-güvenlik işbirliği ve ticaretin (ABD vakasında askeri finansmanın) sonlandırılmasına, (b) İsrail’in yasadışı sömürgeci yerleşimleriyle iş yapan şirketlerin tüm mal ve hizmetlerin yasaklanmasına, (c) Birleşmiş Milletler’in İsrail ayrımcılığına soruşturma yürütmesine çalışın.
  • İçinde bulunduğunuz topluluklarınızda sendikalarda, derneklerde, kiliselerde, sosyal ağlarda, öğrenci birliklerinde, kent konseylerinde, kültürel merkezlerde veya diğer örgütlerde baskı oluşturun ve oraları Ayrımcılıksız Bölge ilan edin, İsrail ayrımcılığıyla ve onun zulmüne suç ortağı olan şirketlerle tüm ilişkileri sonlandırın.
  • İsrail’in savaş suçlarına ve insanlığa karşı suçlarına ortak olan İsrailli ve uluslararası şirketler ile bankaların İsrail’den yatırımlarını geri çekmesi için kurumsal basınç seferber edin ve ürünlerini/hizmetlerini boykot edin. Bu, Leumi, Hapoalim vs. gibi tüm İsrailli bankaları ve büyük çok uluslu kuruluşları kapsar: Elbit Sistemleri, HP, G4S/ Allied Universal, AXA, CAF, Puma, Caterpillar, General Mills/Pillsbury, Hyundai Ağır Sanayii, JCB, Volvo, Barclays Bankası, Alstom, Motorola Bilişim ve CEMEX.
  • İsrail’deki veya İsrail (veya onun lobi grupları ve suç ortağı kurumlar) tarafından desteklenen/sponsorluğu yapılan tüm akademik, kültürel, sportif ve turistik sözleşmeleri iptal ettirin.
  • Kolektif ve etkili şekilde harekete geçebilmek için size yakın bir BDS kampanyasına veya stratejik Filistinle dayanışma grubuna katılın. Öfkenizi kanalize edin ve ayrımcılık ile ırkçılık ve baskıcılığın tüm biçimlerini dağıtmak için seferber olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here