Toplumsal Cinsiyet

İstanbul Kadıköy’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi başladı

İSTANBUL – Yoksulluğa, şiddete ve sömürüye karşı Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın, “Değiştirmeye gücümüz var. Gücümüzü tüm dünyada biriken ve sokaklara taşan kadınların öfkesinden, cesaretinden, mücadelesinden alıyoruz” mesajı verdi.  İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi’nde bir araya geldi. “Yoksulluğa, şiddete, sömürüye karşı mücadelemizi büyütüyoruz, değiştirmeye gücümüz var” şiarıyla Kadıköy’ün Halitağa Caddesi ve Kırtasiye Sokaktan kortejler halinde alana yürüyüş düzenleyen kadınlar, zılgıt, slogan, şarkı ve erbane eşliğinde talep ve tepkilerini dile getirdi.  İskele Meydanı’nda başlayan etkinlikte, “Yoksulluğa şiddete, sömürüye, karşı, mücadelemizi büyütüyoruz. Değiştirecek gücümüz var”, “Eşitlikte, özgürlükte, yaşamda, inat, kazanacak”, “İsyandayız direnişteyiz, değiştireceğiz”, “Açlığa yoksulluğa sömürüye baş kaldırıyoruz”, “Eril düzeninizi değiştireceğiz”, “Kadınların devrimi kurtuluşu devrimi getirecektir” yazılı pankartlar açan kadınlar, “Bende ekmeğimi ezdirecek göz var mı”, “Kadınlar savaş istemiyor şimdi kadın zamanı”, “Kadın tutsaklar için adalet”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “Berxwedana jinên Êzîdî şoreşa me bilind dike”, “Kadın kırımı son bulsun”, “Kadınlar devrim istiyor”, “Şiddete karşı direniş savunan kuşan”, “Garibe Gezer Kürt kadının direniş iradesidir” yazılı dövizler taşındı.

Deniz Poyraz, Aysel Tuğluk, Garibe Gezer’in fotoğrafını taşıyan kadınlar, sık sık “Dünyayı yerinden oynatacağız”, “Jin jiyan azadî,” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. 

 GARİBE GEZER FOTOĞRAFI ENGELENDİ

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen partinin Kadın Meclisi üyeleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve onlarca kadın, “Dem dema azadiya jinan e” pankartını açtı. “Jin jiyan azadî”, “Bijî tekoşina jinan”, “Kadın kırımı son bulsun” dövizlerini taşıyan kadınlar, buradan İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Zindanlarda direnen kadınlara bin selam” sloganları atan kadınlar, yaşanan kadın ölümlerine dikkat çekti. Yürüyüş boyunca Kürtçe şarkılar söyleyip zılgıtlar atan kadınlar, hasta tutuklu Aysel Tuğluk’un durumuna dikkat çekti. İskele Meydanı’nda girişinde polis, Garibe Gezer’in fotoğrafının taşınmasına ve cezaevlerinde ilişkin slogan atılmasının yasak olduğunu öne sürerek, engellenmeye çalıştı. Engellemelere rağmen kadınlar, alana girerek çalınan müzikler eşliğinde halay çekti. Açıklama öncesi kadınlar, tutuklu kadın siyasetçilerin isimleri eşliğinde, “Yalnız değildir” diye haykırdı. 

 ERKEK DEVLET ŞİDDETİNE KARŞI 

 Açıklamayı 8 Mart Kadın Platformu adına Gamze Abay ve Şenay Kumuz okudu. “Erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa ve cezaevlerinde mücadelemize dönük artan şiddet ve hak ihlallerine, karşı iktidara karşı ses çıkartıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Abay, mücadeleyi büyütmek için bir arda olacaklarının mesajını verdi. 8 Mart’tın kadın kurtuluş mücadelesinin sembolü olduğunu vurgulayan Kumuz, “New York’ta katledilen dokuma işçilerinden günümüze yükselen, yayılan kadın kurtuluş mücadelesinin güçlü sesidir. Pandemi sürecinde ev içişi de ve ev içi emeğinin görünürlüğü daha da azalırken ev işleri, çocuk, yaşlı bakımı kadının omuzlarına yüklendi. Psikolojik şiddet çeşitli biçimlerde, derinleştirildi ve normalleştirilmeye çalışılıyor. Erkek egemenliğine normali kadına yönelen her türlü şiddeti desteklemektir” dedi. 

 İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

  Kadın ve trans cinayetlerine karşı önlem almak yerine İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını ifade eden Kumuz, “6. Yargı Paketi’yle nafakaya süre sınırı ve aile hukukunda arabuluculuk sistemini getirmeye çalışıyor, kazanımlarımızı hedef alıyorlar. Aysel Tuğluk başta olmak üzere birçok tutsak kadına dönük sistematik baskı ve hak ihlalleri uyguluyorlar. Kriz ve pandemi karşısında uyguladıkları ekonomi ve sağlık politikaları ile esnek ve güvencesiz işlere mahkûm ediyor, bakım emeğimizi yok sayıyorlar. Ancak bizim değiştirecek gücümüz var. Biz, gücümüzü tüm dünyada biriken ve sokaklara taşan kadınların öfkesinden, yaşamak için hayatını savunan kadınların cesaretinden ve insanca çalışma koşulları için direnen, greve çıkan işçi kadınların mücadelesinden alıyoruz” diye konuştu.  Etkinliğin ardından kadınlar, yürüdükleri sokaklarda, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” ve “Jin jiyan azadî” sloganları attı.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir