Ana Sayfa Ekoloji İstanbul’un iki mahallesi hafriyat yığınlarıyla doluyor

İstanbul’un iki mahallesi hafriyat yığınlarıyla doluyor

0
İstanbul’un iki mahallesi hafriyat yığınlarıyla doluyor

İstanbul’un iki mahallesi kaçak hafriyat döküm alanına çevrilirken, her iki mahalledeki tüm boş alanlar hafriyat yığınlarıyla küçük tepeler haline geldi.

Avcılara bağlı Tahtakale ve Başakşehir’e bağlı Bahçeşehir mahallelerinde yapılan inşaatlardaki hafriyat kimliği belirsiz kişilerce boş alanlara dökülüyor. Atıkların içinde cam, kum, taş ve farklı türdeki atıklar yer alırken, vatandaşlar mahallelerinin kaçak döküm sahası olarak kullanılmasından rahatsız. Günde 15-20 kamyon ve kamyonetin kaçak olarak döküm yaptığı iddia edilirken, bırakılan bazı atıkların da kimyasal olduğu öğrenildi.

Maliyet sebebiyle boş arazilere döküyorlar

Avcılar Tahtakale Mahallesi Muhtarı Serkan Vatansever, her gün döküm yapıldığını belirterek, “Şu an Tahtakale Mahallesi’ndeyiz. Mahallemizin en büyük sorunlarından biri kaçak dökümler. Büyük kamyonların ve kamyonetlerin, kaçak dökümler yapılıyor. Bu kamyonlar, fabrikalardan inşaatlardan aldıkları atıkları aslında dökmeleri gereken yerler var. Buraya dökmek çok maliyetli olduğu için burada buldukları boş olan yerleri tercih ediyorlar. Bunlardan bir tanesi bizim mahallemiz. Burada her gün kaçak dökümle karşı karşıyayız. Zabıta, ekip arkadaşlarımız, emniyetteki arkadaşlarımız hepsi bu işle çok mücadele ediyorlar ama bir türlü bu işi çözemedik. Birkaç gün önce artık neredeyse caddenin ortasına kamyonlar kaçak döküm yapmaya başladı. Buna bir türlü çözüm bulamıyoruz. Büyük bir mahalleyiz. Yaklaşık 80 bin nüfuslu bir mahalleyiz. MOBESE kameramız olmadığı için bir türlü buna çözüm bulamıyoruz” dedi.

Toplum sağlığı tehlikede

Bırakılan atıkların içinde kimyasal ve zehirli olanların da bulunduğunu belirten Vatansever, “Çok büyük tepkiler var. Bir defa bu atıklar zararlı. Bunların içlerinde kimyasal ve zehirli atıklar var. Aynı zamanda bu kamyonlar yasal bir işlem yapmadığı için devamlı korku içinde, çok hızlı hareket etmek zorundalar. Sokak arasında bir kamyon 120 kilometre hızla, polisten kaçarken hareket ediyor. Cezası bildiğim kadarıyla damper havadayken yakalanırsa 90 bin lira cezası var. Bu da imkansız. Damper tam kaçak döküm yaparken yakalama ihtimali hiç yok diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here