Haberler

“İstihbarat” olduğu iddia edilen kişilerce kaçırılan Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Tekay, bırakıldı

Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Tekay, Urfa’dan geldiği Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) şehir içi servisine bindiği sırada kendilerini “istihbarat” olarak tanıtan kişilerce alıkonuldu. Aile ziyareti için Ankara’ya gelen Tekay, alıkonulduğu sırada gazeteci arkadaşlarına “Gözaltına alındım” mesajı attı. Yaklaşık iki saat alıkonulan Tekay, hiçbir resmi gözaltı işlemi uygulanmadan serbest bırakıldı.

“Bizimle çalış”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; bırakıldıktan sonra çalıştığı Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren Tekay, şehir içi servisine bindiği sırada kendilerini “istihbarat” diye tanıtan 5 kişi tarafından alıkonulduğunu söyledi. Beyaz arkası kapalı plakasız pikap araca bindirildiğini belirten Tekay, kendisine bazı isimlerin sorulduğunu ve “Bizimle çalış” teklifinde bulunulduğunu kaydetti.

Hiçbir gözaltı işlemi uygulanmayan Tekay, iki saat aynı araçta kentte dolaştırıldıktan sonra Çankaya ilçesine bağlı Dikmen semtinde serbest bırakıldığını belirtti.

Tekay, Ankara’da 2019 yılında Yeni Yaşam Gazetesi’ni dağıttığı sırada da yine kendilerini “istihbarat” diye tanıtan kişilerce telefonla aranarak, rahatsız edilmiş ve kendileriyle görüşmesi istenmişti.

Ankara’da ilk değil

Son yıllarda kaçırılma olaylarıyla sıklıkla gündeme gelen Ankara’da daha önce de kendilerini “devlet üstü”, “Kamu Güvenlik Teşkilatı üyeleri” ve “istihbarat” olarak tanıtan kişilerce, siyasetçiler, sivil toplum örgütü aktivistleri ve gazeteciler alıkonulmuştu.

Soylu “Yok” demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha dün akşam çıktığı bir televizyon kanalında devlet bağlantılı çete yöneticisi Sedat Peker’in itiraflarına dair gazetecilerin sorularına yanıt verirken, kendisini “Terörle mücadelede bu başarının altında gayri hukuki, beyaz Toros, faili meçhul cinayetler varsa, getirin boş kağıtlar, getirin istifa edeyim” demişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir