Muhalefet

İtalya’da bütçe taslağına karşı genel greve gidildi

etelgraf haber-

Genel grev dolayısıyla başkent Roma başta olmak üzere Milano, Bari, Palermo ve Cagliari kentlerinde mitingler düzenlendi.

İtalya’da iki büyük işçi sendikasının çağrısıyla işçiler, Mario Draghi liderliğindeki hükümetin 2022 bütçe planını protesto etmek için genel greve gitti.

Ülkenin en büyük işçi sendikası İtalya Genel İş Konfederasyonu (CGIL) ve ikinci büyük sendikası İtalyan İşçi Sendikası’nın (UIL) çağrısıyla kamu ve özel sektörde çalışan işçiler, hükümetin bütçe planını protesto etmek için 8 saatliğine iş bıraktı.

Diğer yandan, aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini de yaptığı açıklamayla işçi sendikalarının grevini eleştirerek, “CGIL, ülkeyi bloke etmek yerine yeniden ayağa kaldırmamıza yardım etmeli” yorumunu yaptı.

Grev nedeniyle ulaşım başta olmak üzere gün boyu pek çok alandaki hizmetlerde ülke genelinde aksamalar yaşandığı kaydedildi.

Bu arada, ülkenin üçüncü en büyük sendikası İtalyan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CISL) ise Kovid-19 salgınından geçildiği bir dönemde gerilimi yükseltecek bir harekete karşı olduğunu bildirerek greve katılmama kararı almıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir