Haberler Manşet Uncategorized

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Gemi ile ilgili bakanlığın açıklamaları hiç güven vermiyor”

Bünyesinde barındırdığı asbest miktarı nedeniyle uzmanlar tarafından “Ölüm gemisi” olarak adlandırılan NAe São Paulo gemisi Türkiye saati ile 17:30’da Brezilya’dan Aliağa’daki söküm tesislerine doğru yola çıktı.

Görüntüleri paylaşan Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası, “İşçi sağlığını ve güvenliğini sağlayamayan gemi söküm tesislerinde bu geminin sökülmesi işçi ve halk sağlığı açısından ciddi bir tehdittir” açıklamasında bulundu.

Gemiye engel olmak için tepkiler sıklıkla dile getirilmişti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, bünyesinde 900 tondan fazla asbest barındırdığı iddia edilen Brezilya donanmasına ait ‘Nae Sao Paulo’ isimli geminin İzmir Aliağa Limanı’nda sökümüne izin vermesi ilçede protesto edildi. Çevreciler ve vatandaşlar, “Zehirlenmek istemiyoruz. Çocuklarımıza kıyılıyor. Geleceğimiz karartılmak isteniyor. Ülkemiz, dünya gemilerinin çöplüğü değildir” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aliağa’ya getirilecek Brezilya donanmasına ait Sao Paulo savaş gemisi ile ilgili olarak “Gemi ile ilgili bakanlığın açıklamaları hiç güven vermiyor. Hindistan’ın kovaladığı gemiyi biz neden alıyoruz? Gemi, boyutu son derece şaibeli ve kafa karıştıran bir açıklama ile yürüyor. Bakanlığa çağrı yapıyoruz. Durdurun, bu gemi çıkmasın, gelmesin” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir