Ana Sayfa Haberler Kadıköy Anadolu Lisesi Meclis gündeminde: Tarihsel hafızası, muhalif kimliği ve kültürü yok edilmek isteniyor

Kadıköy Anadolu Lisesi Meclis gündeminde: Tarihsel hafızası, muhalif kimliği ve kültürü yok edilmek isteniyor

0
Kadıköy Anadolu Lisesi Meclis gündeminde: Tarihsel hafızası, muhalif kimliği ve kültürü yok edilmek isteniyor

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, AKP iktidarının uzun süredir saldırısı altında olan ve bugün yıkılma tehdidi ile karşı karşıya Kadıköy Anadolu Lisesi olarak bilinen Kadıköy Maarif ile ilgili olarak Meclis’te Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması için soru önergesi verdi.

Ziya Selçuk’a söz konusu binanın deprem raporunun olup olmadığını soran Züleyha Gülüm, okulun taşınmasında veli ve öğrencilerin bilgilendirilmediğini ve öğrencilerin gönderilmek istediği okulların da öğrencilerin psikolojisini bozduğunu belirtti.

Veliler rant korkusu yaşıyor

Züleyha Gülüm, “Veliler bir yandan Türkiye’de gerçekleştirilen diğer büyük proje ve ihaleler gibi bu projelendirme ve ihalede de binanın tarihi geçmişine ve yeşil alanlarına dokunulacağı, var olan geniş arazinin küçük bir bölümü okul binası için kullanıldıktan sonra geri kalan arazinin rant projelerine açılacağı endişesi içindedir. Diğer yandan öğrencilerin okul başarısının yanında, sosyal kültürel faaliyetleri, kulüp çalışmaları, muhalif duruşlarıyla öne çıkan Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ruhu ve geleneğinin yok edilmek istendiğini belirtmektedir. Okulun depreme dayanıklılık, güçlendirme, proje, ihale, yıkım, ruhsat konularının şeffaf biçimde kamuoyuna duyurulmadan yürütülmesi, bu endişeleri büyütmektedir” ifadelerini kullandı.

Okul paralı otoparka dönüşmüş

Koronavirüs salgını boyunca uygulanan uzaktan eğitim sırasında okulun yenilenmediğine dikkat çeken Züleyha Gülüm açıklamasına şöyle devam etti:

Bununla birlikte pandemi süresince zorunlu olduğu iddia edilen binaların güçlendirilmesine veya yıkılıp yeniden yapılmasına ilişkin herhangi bir girişimde bulunulmamış, öğrenciler, dağıtılmadan bir arada kalabilecekleri bir okula yerleştirilmemiş ve bu süre zarfında öğrencilerin okula girişi yasaklanmış, okul paralı otoparka dönüştürülmüştür.

Züleyha Gülüm şu soruları sordu:

1- Kadıköy Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıklılık konusunda olumsuz bir raporu bulunmakta mıdır? Böyle bir rapor varsa tarihi ve içeriği nedir?

2. Kadıköy Anadolu Lisesi’nin depreme dayanıksız olduğu iddiası doğruysa bugüne kadar neden güçlendirme yapılmamıştır? Güçlendirme yapılamayacak ve yıkımı zorunluysa neden özellikle pandemi süresince çocuklar okulda yokken bu yıkım- yapım süreci tamamlanmamıştır?

3. 2019 yılında okul sitesinde yayınlanan açıklamada taahhüt edildiği üzere geniş bir arazi üzerine kurulu okul binasındaki yıkım neden aşamalı biçimde sürdürülüp öğrencilerin okuldaki mekanlarından koparılmadan eğitimlerine devam etmeleri sağlanmamıştır?

4. Söz konusu proje ile okulun bulunduğu arazinin ranta açılacağı doğru mudur?

5. Özgürlükçü ve demokrat geleneği ile tanınan Kadıköy Anadolu Lisesi’nin tarihsel, hafızası, muhalif kimliği ve kültürünün yok edilmek istendiği doğru mudur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here