Ekoloji Muhalefet

Kadıköy Kent Dayanışması, Kuşdili Çayırı’nda yapılmak istenen otopark projesine karşı, protesto eylemi gerçekleştirdi

İSTANBUL – İBB tarafından Kuşdili Çayırı’nda yapılmak istenen otoparka karşı eylem gerçekleştiren Kadıköy Kent Dayanışması, “İnsan ve bütün canlıların yaşamını tehlikeye atan her türlü rant projesine karşı çıkacağız” açıklaması yaptı.  Kadıköy Kent Dayanışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Kadıköy’de bulunan Kuşdili Çayırı’nda yapılmak istenen otopark projesine karşı, “Kuşdili Çayırı yeşil alan olmalı” şiarıyla Kuşdili Çayır Kavşağı’nda protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemde, “Kuşdili Çayırı yeşil alan olmalı otopark değil” dev pankartı açılırken, “Kuşdili halkındır”, “Kuşdilinde hak ve hukuk uygulansın” ve “Temiz hava insan hakkıdır” dövizleri taşındı. Eylemde, “Kuşdili çayırdır çayır kalacak” sloganı atıldı. Eyleme çok sayıda yaşam savunucusu katıldı. Basın metnini Kadıköy Kent Dayanışması üyesi Aslı Arslan okudu.   Kuşdili Çayırı’nda İBB tarafından yapımına başlanan, otopark ve peyzaj projesiyle ilgili kaygılarını ve seslerini duyurmak için bir araya geldiklerini aktaran Arslan, Kuşdili Çayırı’nın tarihi SİT alanı olduğunu vurguladı. Kadıköy için çok sayıda alışveriş merkezi projelerine karşı mücadele ettiklerini belirten Arslan, “Kadıköy halkı sahip çıktı, davalar açıldı ve mahkeme kararı gereği Kuşdili Çayırı yapılaşmaya açılamadı. Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘yeşil alan düzenlemesi’ adı altında yeni bir plan gündeme getirildi ve hızla yapımına başlandı. İBB yetkilisinin mahallemize gelerek yaptığı açıklamada mevcut otoparkın 150 araçla sınırlandırılacağı, çayırın tümünün yeşil alan yapılacağı söylendi. Yeni planı edindiğimizde Kadıköylüler olarak tam hayal kırıklığına uğradık” şeklinde konuştu. 

‘PROJE KABUL EDİLEMEZ’

 Projeyle çayırın doğal yapısının bozulmak istendiğini aktaran Arslan, “Çayırın ortasından geçmekte olan cadde kaldırılmakta, mevcut otopark ise şu anki yolu da aşarak çayırın tam ortasına yerleştirilmektedir. Otoparkın çevresine yeşil bir kuşak oluşturulmakta, ancak bu yeşil diye adlandırılan alan, beton zemin üzerine peyzaj düzenlemesi olarak adlandırılmaktadır. Yapılacak bu düzenlemenin tarihi Kuşdili Çayırı’nın yeniden canlandırılması ile bir ilgisi yoktur” şeklinde tahribatı anlattı. Arslan, İBB’nin “Yaşam Vadisi Projesi”nin bu haliyle kabul edilemez olduğunun altını çizdi. 

DEPREM TOPLANMA ALANI YOK

İBB yönetiminin mahkeme kararlarına uyması gerektiğini dile getiren Arslan, “Her gün yüz binlerce aracın park ettiği ve dolaşımda olduğu bir yer haline getirilen Kadıköy, ne bu trafik yükünü ne de bu keşmekeşliği kaldırabilir. Kuşdili Çayırı tarihi ve doğal SİT alanı olduğundan, önce beton kaldırılmalı, sonra ağaçlandırılmalıdır. Bu, dere taşkınları açısından da gereklidir. Deprem toplanma alanımızın olmadığını da hatırlatmak isteriz. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın birlikte burayı tekrar çayır ve koruluk alan yapmasının önünde hiç bir engel yoktur” dedi.

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir