Ana Sayfa Haberler Kadıköy Rıhtım’da toplanan emekliler: İnsanca yaşamak istiyoruz!

Kadıköy Rıhtım’da toplanan emekliler: İnsanca yaşamak istiyoruz!

0
Kadıköy Rıhtım’da toplanan emekliler: İnsanca yaşamak istiyoruz!

Emekliler, Kadıköy Rıhtım’da buluşarak, temmuz ayında maaşlarında ilan edilen enflasyon rakamlarının üzerinde bir artış talep etti. Emekliler, “Emekliyiz, açız, isyandayız. Alın terimizi döktüğümüz ülkemizde barış ve huzur içinde, insanca yaşamak istiyoruz. Kimseden sadaka ya da lütuf istemiyoruz” dedi.

Kadıköy Rıhtım’da toplanan emekliler, “Emekli maaşı ile geçinemiyoruz! İnsanca yaşamak istiyoruz! Maaşlarımıza ek zam yapılsın!” pankartı açtı. Emekliler adına basın açıklamasını Tüm Emekli Sen Maltepe Şubesi Başkanı Zehra Ulusoy okudu. 

Açıklamasında, emeklilerin alın teri döktükleri ülkelerinde barış ve huzur içinde insanca yaşamak istediklerini ifade eden Zehra Ulusoy, şunları söyledi:

“TEMEL TÜKETİM MALLARINA YAPILAN ZAM YÜZDE 50 AMA AMA VERECEKLERİ ZAM SADAKA DÜZEYİNDE”

“Temmuz ayıyla birlikte emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları yine iktidarın enflasyon oyunuyla gündemimize girmiş bulunmaktadır. Temel tüketim mallarına yapılan zamlar yüzde 50’lerde seyrederken, verecekleri zam sadaka düzeyinde olacak. Ülkemiz mafya, çete ilişkilerinin siyaset ile iç içe geçtiği, ortaya atılan iddialara iktidarın ve bağımlı yargının kulağını tıkadığı, halkın açlığının ve krizin görmezden gelindiği bir süreci yaşıyor.

“AÇ VARSA SİZ DE DOYURUN GİBİ HALKLA DALGA GEÇEN BİR ANLAYIŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

‘Aç varsa siz de doyurun’ gibi halkla dalga geçen bir anlayışla karşı karşıyayız. NATO toplantısında ‘dünya liderleri’ bir araya geldiler. Dünya halklarının pandemi ve ekonomik krizler dahil hiçbir yararlı görüşmenin olmadığı zirveden, AKP iktidarının ülkemize biçtiği görev ise Afganistan’da bekçilik! Çok tehlikeli olan bu görev, ABD ve dünya sermayesine şirin görünmeye ve yönetememe durumunu kurtarmaya çalışan AKP iktidarının son ve çaresiz çırpınışlarıdır. Gençlerimizi iktidarın kendini kurtarma hamlesine kurban edilmemesi için karşısındayız.

Bir taraftan ülkeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışan, diğer taraftan çok gecikmiş aşılama durumunu toparlamaya çalışan iktidar ekonomik krizi yine halka yüklemeye çalışmaktadır. Her kesime baskıyı arttıran iktidar, ortaya atılan, yolsuzluk ve kara para aklamaların üstünü örterken, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran söylemiyle muhalifleri hedef göstererek sokağa salınan güruhların siyasal cinayetler işlemesine yol açmaktadır.

“ALANLARDA HAYKIRIYORUZ, EMEKLİYİZ, AÇIZ, İSYANDAYIZ”

Emekli sendikalarını ve muhalif partileri kapatma girişimleri gibi anti demokratik yöntemleri de kullanan AKP ve ortakları demokrasinin son kırıntılarını da ortadan kaldırmaktadır. Siyasi iktidar emekli sendikalarını kapatmaya çalışacağına uluslararası yasalara da uyarak emeklilerin sendika hakkını tanımalıdır. Ülke de huzurdan, barıştan, demokrasiden bahsetmek suç, ekonomik kriz var demek ise yasak hale getirilmiş, demokratik eylem ve etkinlikler basit ve akıldışı bahanelerle engellenmiştir. Böyle bir yaşama mahkûm değiliz! Alanlarda haykırıyoruz, Emekliyiz, açız, isyandayız!

“ÜLKE KAYNAKLARINI, 5 YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKMEK YERİNE, EMEKÇİLERE VE EMEKLİLERE VERİRSENİZ HEPİMİZE YETER”

Alın terimizi döktüğümüz ülkemizde, barış ve huzur içinde, insanca yaşamak istiyoruz. Kimseden sadaka ya da lütuf istemiyoruz! ‘Bayram harçlığı’ değil, yılda dört maaş tutarında ikramiye istiyoruz. Pandemi bahanesi ile 65 yaş üstüne yasaklanan toplu taşıma araçları serbest hale gelmelidir. Bizlere gelince ‘kaynak yok’ diyenler, onlarca yerden maaş alan yandaş ve yalaka takımlarının kaynağını nereden alıyorlarsa oraya baksınlar. Ülke kaynaklarını, 5 yandaşa peşkeş çekmek yerine, ülkenin emekçilerine ve emeklilerine verirseniz hepimize yeter! İşte bu nedenle bugün Tüm Emekliler Sendikası olarak alanlardayız. Susmuyoruz, haykırıyoruz! Emekliyiz, insanca yaşamak istiyoruz!” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here