Haberler Manşet

Kadın gazetecilerden Kabaş’a destek

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ile ilgili bugün yazılı açıklama yaptı.

“Biz ne zaman demokratik bir ülke olacağız?” başlıklı açıklamada, gazetecinin kamu görevi yaptığı ifade edildi:

“Son dönemde giderek artan parmak sallamaların sonuncusu meslektaşımız gazeteci Sedef Kabaş’a yönelik oldu. Demokratik bir ülkenin gereği olan eleştiri hakkı artık son demlerini yaşamaktadır.

“Bizler gazeteciyiz, tarafsız değil, evrensel basın ilkelerine uyarak herkesi eleştirebiliriz ve yanlışlarını yüzlerine söylemekle görevliyiz. Bizler kamu görevi yapıyoruz.

“Yıllardır söylüyoruz, gazeteciler toplumu ileriye taşıyan, görünmeyene dikkat çekenlerdir. Bu nedenle tutukladığınız, gözaltına aldığınız her gazeteci sizi, bizi karanlığa sürükler.

“Bugün Sedef Kabaş, yarın başka birisi. Tek tek isimlerle ne yapılmak istendiğinin farkındayız. Sedef Kabaş’ın tutuklanması ifade özgürlüğümüzün tehdit edilmesidir. Buna izin vermeyeceğiz, TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu olarak dayanışmanın gücünü biliyoruz. Sedef Kabaş yalnız değildir.”

Ne olmuştu?

Tele1’de katıldığı programda “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” diyen gazeteci Sedef Kabaş, önceki gece 02.00’da sıralarında gözaltına alındı.

Kabaş bu sözleri nedeniyle, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından hedef gösterilmişti.

Sedef Kabaş “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dün tutuklanarak Bakırköy Cezaevine gönderildi.

Sedef Kabaş hakkında

Haber sunucusu, televizyon programcısı, gazeteci, danışman ve eğitmenlik yaptı.

Atlanta CNN International’da çalışan ilk Türkiyeli gazetecidir. NTV, ATV, TV 8, SKY Türk gibi çeşitli TV kanallarında programlar hazırladı.

TRT 2’de Medya Medya isimli programı hazırlayıp, sundu. Power FM radyosunun kurucu ekibinde yer aldı ve haber bültenlerini hazırlayıp sundu.

1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. Fulbright Bursu ile okuduğu Boston Üniversitesi’nde Televizyon Haberciliği üzerine yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi’nden iletişim doktorasını aldı.

“Almanya’da Türk Döneri” haberi ile 1998 CNN World Report/ En İyi Ekonomi Haberi ödülünü kazandı.

2007 yılında Sedef Kabaş Eğitim, Koçluk, Danışmanlık şirketini kurdu.  Halen üst düzey yöneticilere iletişim koçluğu yapıyor, şirketlere iletişim ve medya alanında eğitimler veriyor.

Haber-Banet

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir