Manşet Muhalefet

Kadınlar Danıştay önünde:”Yasalara dokunma uygula”

ANKARA – İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali yönünde görülecek duruşma öncesinde Danıştay önünde bir araya gelen yüzlerce kadın “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi.  Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK), İlerici Kadınlar Derneği (İKK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tarım, Orman Çevre ve Hayvancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası (Tarım Orkam-Sen),Yeşil Sol Parti üyeleri, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yanı sıra çok sayıda dernek, çeşitli barolar ve kişiler olmak üzere toplam 17 kurum ve kişinin İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali talebiyle Danıştay’da açtığı dava görülecek. Duruşma öncesinde Danıştay önünde bir araya gelen çok sayıda avukat, kadın örgütü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sendika temsilcileri, gazeteciler ile beraber çok sayıda kişi açıklama yaptı.   Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Bir erkek şiddeti haberi daha yapmak istemiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” yazılı pankart ile “Eşitlik”, “Yasalara dokunma uygula” yazılı dövizler taşındı.  Açıklamada sıklıkla “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganları atıldı.

  KADINLAR: ORTAK MÜCADELE EDECEĞİZ

 İlk olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim konuştu. Ataselim, “Hukuku hiçe sayarak toplumdaki kadınları, LGBTİ+’ları yalnız bırakma pahasına sadece yüzde 7’lik bir kesimi dikkate alarak bir kişi bu karara imza attı. Bu karar gayrimeşrudur. Bizler hayatlarımızdan, kararlarımızdan, örgütlü mücadelemizden ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Elbette ki hukukun üstünlüğü yerine gelsin diye bu duruşmaları takip etmeye devam ediyoruz. Sözleşmenin uygulanması için mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Gerekirse her bir maddesini tekrar tekrar anlatacağız. Cinayetleri meşrulaştıran, faillerin sırtını sıvazlayan tutumun karşısında kadınlar olarak mücadele edeceğiz” dedi.

  ‘YAŞADIKLARIMIZ BİR CİNS KIRIMIDIR’ 

TGS LGBTİ+ Komisyonu adına açıklama yapan Ayşe Banu Tuna ise, sözleşmeyi savunmanın yaşamı savunmak olduğunu söyledi. Bir kişinin kararıyla, bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığımızdan bu yana erkekler yaklaşık 500 kadını öldürdü. Bir yılda 500 kadın öldürüldü. Bu yaşadığımız, herkesin gözü önünde gerçekleşen bir cins kırımdır. Bizler hem kadın, hem gazeteciyiz. Bugün Türkiye’de hem kadınlık hem de gazetecilik tehdit altında. Her gün tecavüze uğrayan, taciz edilen, dövülen, öldürülen kız kardeşlerimizin haberlerini yapmak istemiyoruz. Her gün, bir gün sıranın bize geleceği düşüncesiyle yaşamak istemiyoruz. Kadın cinayetlerinin, tıpkı ekonomi, siyaset, magazin gibi mesleki bir uzmanlık alanı olmasını istemiyoruz. Genç meslektaşlarımıza kadına yönelik şiddet haberlerinin nasıl yapılması gerektiğini öğretmek istemiyoruz. Bir erkek şiddeti haberi daha yapmamak için, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Kadına yönelik şiddet haberleri bitene kadar da mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı. Ardından ise Anayasa Hukuk Araştırma Derneği, Tarım Orkam-Sen, TGS, TİP, Adana Barosu, Balıkesir Barosu, Eskişehir Barosu, İzmir Barosu, Manisa Barosu, İKK, İYİ Parti temsilcisi kadınlar açıklamalarda bulunarak İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini belirtti.  Açıklamaların ardından kadınlar duruşmanın görüleceği salona geçti. 

MA 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir